ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង សហការរៀបចំសិក្ខាសាលាទូទាំងប្រទេសរដូវកាលទី២ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីទីផ្សារមូលបត្រ និងទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ដែលមានអាជ្ញាបណ្ណក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាមូលបត្រ អាជ្ញាបណ្ណក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុ និងអាជ្ញាបណ្ណឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទ បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាទូទាំងប្រទេស (រដូវកាលទី២) ក្រោមប្រធានបទ «សារៈសំខាន់នៃការស្វែងយល់អំពីការវិនិយោគផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ»។
គោលបំណងសំខាន់នៃព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺដើម្បីផ្តល់នូវការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងលើកកម្ពស់ឱកាសវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុក្នុងទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ និងទីផ្សារមូលបត្រនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងចែករំលែកព័ត៌មានសំខាន់ៗផ្សេងទៀតទាក់ទងនឹងការវិនិយោគ។
គោលដៅទី១ សម្រាប់រដូវកាលទី២ នេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅសាលសាលាខេត្តកំពង់ធំ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្ដម សុក ហៃ អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ធំ។
លើសពីនេះទៅទៀត កម្មវិធីនេះត្រូវបានចូលរួមយ៉ាងកុះករ និងសម្រេចបាននូវគោលបំណងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់សាធារណជន ព្រមទាំងផ្តល់នូវចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដែលទូលំទូលាយជាងមុន។
ឯកឧត្ដម សុក ហៃ បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានរៀបចំសិក្ខាសាលាដ៏មានសារៈប្រយោជន៍នេះឡើង ព្រោះយ៉ាងហោចណាស់ វាអាចជួយលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាពលរដ្ឋ និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពការយល់ដឹងរបស់ពួកគាត់ ដើម្បីចូលរួមក្នុងដំណើរវិនិយោគដ៏ត្រឹមត្រូវមួយនាពេលអនាគត។ ដូច្នេះ ឯកឧត្ដមនឹងបើកទទួលស្វាគមន៍សម្រាប់ឱកាសលើកក្រោយៗទៀត។
បន្ថែមពីនេះ លោក ជា សុធា ដែលជាអគ្គនាយក និងអភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងមានមោទកភាពក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ផ្សេងៗ ដូចជា៖ សិក្ខាសាលា វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល ការតាំងពិព័រណ៍ ការវិភាគ ការផ្សាយផ្ទាល់ និងកម្មវិធីជាច្រើនទៀត ដែលសុទ្ធសឹងជាផលប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា និងសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូលផងដែរ»។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ «ក្រុមហ៊ុនរបស់យើងមានអ្នកជំនាញផ្នែកទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើន ហើយយើងយល់ច្បាស់ថា រាល់ការវិនិយោគតែងមានហានិភ័យមួយចំនួន។ នេះហើយជាមូលហេតុដែលយើងមកទីនេះ និងកន្លែងផ្សេងទៀត ម្តងហើយម្តងទៀត ដើម្បីផ្ដល់ការអប់រំដល់សាធារណជន អំពីអ្វីដែលត្រឹមត្រូវ និងអ្វីដែលយើងគួរអនុវត្ត ដើម្បីកែលម្អដំណើរការវិនិយោគរបស់យើង។ លោកអ្នកប្រហែលជាមិនទាន់គិតថា វាចាំបាច់សម្រាប់អ្នកនៅពេលនេះទេ ប៉ុន្តែអ្នកប្រហែលជាត្រូវគិតអំពីវានៅពេលណាមួយ ពីព្រោះថាពិភពហិរញ្ញវត្ថុ គឺមាននៅគ្រប់ទីកន្លែង។ ហើយ វានឹងកាន់តែប្រសើរ ប្រសិនបើលោកអ្នកមានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុគ្រប់គ្រាន់»។
សិក្ខាសាលានៅគោលដៅទី១ សម្រាប់រដូវកាលទី២ នេះ បានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យ បន្ទាប់ពីមានការធ្វើបទបង្ហាញដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ពីលោក ឈា ឆាយហេង ដែលជាប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ដោយបានលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់អ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើន ទាក់ទងនឹងទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ទីផ្សារមូលបត្រ និងសារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទូទៅ។

PP Link Securities (PPLS) holding three licenses of “Securities Broker”, “Financial Advisory”, and “Derivative Broker”, has co-hosted a nationwide roadshow campaign (Season 2) with the theme of “The Importance of Understanding Financial Investments”.
The main purpose of the event is to provide extensive financial education and further promote all kinds of financial investment opportunities including derivative instruments and local securities as well as other important investment-related information.
The first stop of the roadshow Season 2 took place at Kampong Thom province at its provincial hall and was graced by H.E. Sok Hai, Deputy Governor of Kampong Thom province.
In addition, the event was well attended and received great appreciation, achieving the company’s purpose of providing broader financial investment knowledge and accessibility to the public.
H. E. Sok Hai expressed his thankfulness to all parties for organizing such a beneficial seminar since it would at least improve citizens’ financial literacy and update their awareness to get involved in right investment journeys in the future. As such, he was open to other coming opportunities.
Adding to that, Mr. Chea Sothea, Chairman and Director of PPLS, said that, “We are proud to organize events such as roadshow, seminars, workshops, exhibitions, and many more, all for the benefits of Cambodian people and, in a larger extent, for Cambodia’s economic growth”.
“Our company consists of industry experts and we understand that investments involve certain risks. That is why we are here and out there, again and again, educating the public about what is right and what we should take to improve our investment performance. You may not consider it necessary now, but you may have to think about it in the future because the financial world is everywhere. It will be better if you have adequate financial knowledge,” he added.
The seminar concluded successfully following an interesting presentation by Mr. Chhea Chhayheng, Business Manager of PPLS, which greatly enhanced the awareness of participants regarding the derivatives market, securities market, and the importance of financial literacy for life in general.