ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បន្ដយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ នៅខេត្តកណ្ដាល
បន្ទាប់ពីយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាទូទាំងប្រទេសកាលពីឆ្នាំ២០១៨ ឆ្នាំ២០១៩ និងឆ្នាំ២០២២ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង រួមជាមួយក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល បានបន្ដដំណើរសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដឆ្នាំ២០២៣ ដោយជោគជ័យនៅខេត្តកណ្ដាល បន្ទាប់ពីខេត្ដកំពង់ចាម សៀមរាប និងបាត់ដំបងរួចមក។
ឯកឧត្ដម ប៊ុន ផេង អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្ដកណ្ដាល បានចូលរួមជាអធិបតី និងធ្វើឲ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រកបដោយគុណតម្លៃ។
នៅក្នុងវគ្គធ្វើបទបង្ហាញ លោក ស៊ីវ វណ្ណេត ប្រធានការិយាល័យត្រួតពិនិត្យសេវារក្សាទុកមូលបត្រនៃនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យទីផ្សារមូលបត្រ បានបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពនៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជាថា ការចុះបញ្ជីនៃក្រុមហ៊ុនចំនួន ៩ មកពីស្ថាប័នសាធារណៈ និងឯកជន នៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាសម្រាប់សាធារណជនវិនិយោគ បានរួមចំណែកដល់ស្ថិរភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ជាក់ស្ដែង គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ ន.ម.ក បានទទួលចុះបញ្ជីលេខអត្តសញ្ញាណវិនិយោគិនថ្មីចំនួន ៣៥ ៩៦៨ នាក់ ជាមួយនឹងទំហំជួញដូរកើនឡើង ១០២,៥% បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២១។
តំណាងឱ្យនិយ័តករទីផ្សារ លោក ស៊ីវ វណ្ណេត មានមោទកភាពចំពោះក្រុមហ៊ុនរៀបចំកម្មវិធី ដែលមានវិជ្ជាជីវៈ និងការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ដោយឃើញមានអ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ និងការកោតសរសើរយ៉ាងខ្លាំងចំពោះការផ្ដល់នូវចំណេះដឹង និងភាពងាយស្រួលនៃការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្តកណ្ដាល ឯកឧត្តម ប៊ុន ផេង បានបង្ហាញនូវសុទិដ្ឋិនិយមយ៉ាងខ្លាំង ព្រោះថា សិក្ខាសាលានេះនឹងអាចជួយលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពការយល់ដឹងរបស់ពួកគាត់មុននឹងចូលរួមក្នុងដំណើរវិនិយោគនាពេលអនាគត។ ឯកឧត្ដមក៏នឹងស្វាគមន៍កិច្ចសហការក្រោយៗទៀតផងដែរ។
លោក ឈា ឆាយហេង បានបន្ថែមថា៖ «ការចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងការបំផុសគំនិតរបស់ខ្ញុំជាមួយអ្នកទាំងអស់គ្នានៅថ្ងៃនេះ នឹងបង្កើតឱកាស និងការបំផុសគំនិតថ្មីៗសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថា វានឹងក្លាយជាការចងចាំដ៏ល្អមួយសម្រាប់អ្នករាល់គ្នា»។
សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដឆ្នាំ២០២៣ នៅខេត្តកណ្ដាល បានបញ្ចប់ទៅប្រកបដោយផ្លែផ្កា ព្រោះវាបានបង្កើនការយល់ដឹងរបស់អ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនទាក់ទងនឹងទីផ្សារមូលបត្រ សារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ឱកាសវិនិយោគ និងវិធីសាស្រ្ដលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ក្រៅពីការថ្លែងអំណរគុណដល់ ន.ម.ក រដ្ឋបាលខេត្តកណ្ដាល ក្រុមហ៊ុនដៃគូសហការ និងភ្ញៀវកិត្ដិយសទាំងអស់ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានបង្ហាញការតាំងចិត្ដខ្ពស់ក្នុងការបន្ដសកម្មភាពនេះ សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់អតិថិជន ប្រទេសជាតិ និងពិភពលោក។

Following the previous all-city-and-province roadshow campaigns in 2018, 2019, and 2022, PPLS, in cooperation with Cambodian Derivatives Exchange (CDX) and Goldwell Capital (GWC), has successfully carried on its roadshow 2023 at Kandal province, following the first three at Kampong Cham, Siem Reap, and Battambang provinces.
H.E. Bun Pheng, Deputy Governor of Kandal province, presided over the event, and together with Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), gave PPLS, CDX, and GWC a useful tool to make the seminar purposeful and beneficial.
In his presentation, Mr. Siv Vannet, Head of Securities Depository Supervision Division of Securities Market Supervision Department, statistically revealed the progress of Cambodia’s financial market saying that with 9 companies from both public and private institutions listed at Cambodia Securities Exchange for the public to invest in, it has contributed to the resilience of Cambodia’s economy. For instance, as of 2022, SERC registered new 35,968 Investor Identifications, with the trading volume increased by 102.5% compared to 2021.
“For the derivatives market, it is also one of the most supportive investment tools for both individuals and corporations. In 2022, the total trading value reached 1.26 billion riels equivalent to around $314.96 million,” added Mr. Siv Vannet.
On behalf of the market regulator, Mr. Siv Vannet was proud of the hosts for their professionalism and commitment to the development of Cambodia’s financial market.
Witnessing numerous participants and great appreciation for providing broader financial investment knowledge and accessibility to the provincial citizens, H.E. Bun Pheng shared the same enthusiasm as this roadshow would improve the citizens’ financial literacy and update their awareness to get involved in investment journeys in the future. He also opened the door for other coming opportunities.
“Sharing my experience and inspiration with all the participants today creates a new opportunity and inspiration for me as well, and I hope it will be a counting memory for everyone to take home,” added Mr. Chhea Chhayheng.
The roadshow ended fruitfully as it greatly enhanced the awareness and understanding of the participants regarding the securities market, the importance of financial literacy, investment opportunities, and the motivational guidelines for a better life. After expressing appreciation to SERC, Kandal administration, partners, and participants, PPLS gained more ambition and commitment to doing more for our clients, country, and the world.