ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បន្ដយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ នៅខេត្ដសៀមរាប
បន្ទាប់ពីយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាទូទាំងប្រទេសកាលពីឆ្នាំ២០១៨ ឆ្នាំ២០១៩ និងឆ្នាំ២០២២ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង រួមជាមួយក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល បានបន្ដដំណើរសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដឆ្នាំ២០២៣ ដោយជោគជ័យនៅខេត្តសៀមរាប។
ឯកឧត្ដម នាក់ ណេរ៉ុន អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្ដសៀមរាប បានចូលរួមជាអធិបតី និងធ្វើឲ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រកបដោយគុណតម្លៃ។
នៅក្នុងវគ្គធ្វើបទបង្ហាញ លោកស្រី មាស សុម៉ាលីន អនុប្រធានការិយាល័យត្រួតពិនិត្យសេវារក្សាទុកមូលបត្រនៃ ន.ម.ក បានបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពនៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជាថា ការចុះបញ្ជីនៃក្រុមហ៊ុនចំនួន ៩ មកពីស្ថាប័នសាធារណៈ និងឯកជន នៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាសម្រាប់សាធារណជនវិនិយោគ បានរួមចំណែកដល់ស្ថិរភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ជាក់ស្ដែង គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ ន.ម.ក បានទទួលចុះបញ្ជីលេខអត្តសញ្ញាណវិនិយោគិនថ្មីចំនួន ៣៥ ៩៦៨ នាក់ ជាមួយនឹងទំហំជួញដូរកើនឡើង ១០២,៥% បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២១។
លោកស្រីបានបន្ថែមទៀតថា៖ «សម្រាប់ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទវិញ វាក៏ជាប្រភេទនៃការវិនិយោគមួយយ៉ាងសំខាន់ ដែលបានជួយដល់ទាំងបុគ្គល និងក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មក្នុងការវិនិយោគដើមទុនរបស់ខ្លួន។ នៅឆ្នាំ២០២២ តម្លៃនៃការជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទសរុបកើនដល់ ១,២៦ ពាន់លានរៀល ឬប្រហែល ៣១៤,៩៦ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក»។
តំណាងឱ្យនិយ័តករទីផ្សារ លោកស្រី មាស សុម៉ាលីន មានមោទកភាពចំពោះក្រុមហ៊ុនរៀបចំកម្មវិធី ដែលមានវិជ្ជាជីវៈ និងការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ដោយឃើញមានអ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ និងការកោតសរសើរយ៉ាងខ្លាំងចំពោះការផ្ដល់នូវចំណេះដឹង និងភាពងាយស្រួលនៃការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្តសៀមរាប ឯកឧត្តម នាក់ ណេរ៉ុន បានបង្ហាញនូវសុទិដ្ឋិនិយមយ៉ាងខ្លាំង ព្រោះថា សិក្ខាសាលានេះនឹងអាចជួយលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពការយល់ដឹងរបស់ពួកគាត់មុននឹងចូលរួមក្នុងដំណើរវិនិយោគនាពេលអនាគត។ ឯកឧត្ដមក៏នឹងស្វាគមន៍កិច្ចសហការក្រោយៗទៀតផងដែរ។
លោក ឈា ឆាយហេង ដែលជាប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បាននិយាយថា៖ «ជីវិតដែលរីករាយ កើតមកជាមួយនឹងផ្នត់គំនិតវិជ្ជមាន។ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ប្រើប្រាស់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលលើកទឹកចិត្ត ដើម្បីពង្រឹង និងបង្កើនផលិតភាពការងារ ទំនាក់ទំនង និងទឹកចិត្ដបុគ្គលិកជាទូទៅ។ លើកនេះ សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់យើង បានបញ្ចូលផ្នែកជំរុញលើកទឹកចិត្ដនេះ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុនយើងអាចចែករំលែកនូវគន្លឹះនៃការលើកទឹកចិត្តមួយចំនួនសម្រាប់អ្នកចូលរួមទាំងអស់ ឱ្យរស់នៅប្រកបដោយភាពវិជ្ជមាន និងសប្បាយរីករាយ»។
ប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ម្នាក់ទៀត គឺលោក ញឹម កុសល បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងការបំផុសគំនិតរបស់ខ្ញុំជាមួយអ្នកទាំងអស់គ្នានៅថ្ងៃនេះ នឹងបង្កើតឱកាស និងការបំផុសគំនិតថ្មីៗសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថា វានឹងក្លាយជាការចងចាំដ៏ល្អមួយសម្រាប់អ្នករាល់គ្នា»។
សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដឆ្នាំ២០២៣ នៅខេត្តសៀមរាប បានបញ្ចប់ទៅប្រកបដោយផ្លែផ្កា ព្រោះវាបានបង្កើនការយល់ដឹងរបស់អ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនទាក់ទងនឹងទីផ្សារមូលបត្រ សារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ឱកាសវិនិយោគ និងវិធីសាស្រ្ដលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ក្រៅពីការថ្លែងអំណរគុណដល់ ន.ម.ក រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប ក្រុមហ៊ុនដៃគូសហការ និងភ្ញៀវកិត្ដិយសទាំងអស់ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានបង្ហាញការតាំងចិត្ដខ្ពស់ក្នុងការបន្ដសកម្មភាពនេះ សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់អតិថិជន ប្រទេសជាតិ និងពិភពលោក។

Following the previous all-city-and-province roadshow campaigns in 2018, 2019, and 2022, PPLS, in cooperation with Cambodian Derivatives Exchange (CDX) and Goldwell Capital (GWC), has successfully carried on its roadshow 2023 at Siem Reap province.
H.E. Neak Neron, Deputy Governor of Siem Reap province, presided over the event, and together with Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), gave PPLS, CDX, and GWC a useful tool to make the seminar purposeful and beneficial.
In her presentation, Ms. Meas Somalin, Deputy Head of Securities Depository Supervision Division of SERC, statistically revealed the progress of Cambodia’s financial market saying that with 9 companies from both public and private institutions listed at Cambodia Securities Exchange for the public to invest in, it has contributed to the resilience of Cambodia’s economy. For instance, as of 2022, SERC registered new 35,968 Investor Identifications, with the trading volume increased by 102.5% compared to 2021.
“For the derivatives market, it is also one of the most supportive investment tools for both individuals and corporations. In 2022, the total trading value reached 1.26 billion riels equivalent to around $314.96 million,” added Ms. Meas Somalin.
On behalf of the market regulator, Ms. Meas Somalin was proud of the hosts for their professionalism and commitment to the development of Cambodia’s financial market.
Witnessing numerous participants and great appreciation for providing broader financial investment knowledge and accessibility to the provincial citizens, H.E. Neak Neron shared the same enthusiasm as this roadshow would improve the citizens’ financial literacy and update their awareness to get involved in investment journeys in the future. He also opened the door for other coming opportunities.
“A healthy life comes with a positive mindset. PPLS employs motivation tools to improve work productivity, communication, and employee mood in general. This time, our roadshow is partly equipped with such a direction so that the company can give encouragement and share some key tips for all the participants to live positively and happily,” said Mr. Chhea Chhayheng, Business Manager of PPLS.
Another PPLS Business Manager Mr. Nhim Kosol, who shared the same topic with Mr. Chhea Chhayheng, said that, “Sharing my experience and inspiration with all the participants today creates a new opportunity and inspiration for me as well, and I hope it will be a counting memory for everyone to take home”.
The roadshow ended fruitfully as it greatly enhanced the awareness and understanding of the participants regarding the securities market, the importance of financial literacy, investment opportunities, and the motivational guidelines for a better life. After expressing appreciation to SERC, Siem Reap administration, partners, and participants, PPLS gained more ambition and commitment to doing more for our clients, country, and the world.