ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ស្វាគមន៍ភ្ញៀវបរទេសជាច្រើន ដើម្បីសិក្សាការវិនិយោគមូលបត្រកម្ពុជា
វិស័យមូលបត្រនៅកម្ពុជាទទួលបានការចូលរួមយ៉ាងសម្បើម ពីព្រោះក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និងក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ដែលជាក្រុមហ៊ុនសមភាគីកណ្ដាលរបស់ខ្លួន បានសហការគ្នារៀបចំសិក្ខាសាលាជួបជុំដ៏ធំមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យវិនិយោគិនបរទេសជាច្រើនរូបបានស្វែងយល់ និងទទួលយកឱកាសវិនិយោគនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នៅអគារហ្គោលដិន ថាវវើរ ក្រោមប្រធានបទ៖ «ជំនួបវិនិយោគិនបរទេសសក្តានុពលក្នុងបរិបទវិស័យមូលបត្រនៅកម្ពុជា» និង បានទាក់ទាញភ្ញៀវបរទេសប្រមាណ ១៥០នាក់ មកពីប្រទេសចិន សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី និងប្រទេសផ្សេងៗទៀត។
ក្រៅពីវត្ដមានភ្ញៀវអន្តរជាតិយ៉ាងច្រើនកុះករ ជំនួបដ៏ធំអស្ចារ្យនេះក៏ត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្ដិយសដោយ ឯកឧត្ដម បណ្ឌិត វិន ភក្តី អគ្គនាយករងនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជាផងដែរ។ បន្ថែមពីនេះ វត្ដមានថ្នាក់ដឹកនាំចំនួនបីរូប ដែលមានបទពិសោធជាច្រើនឆ្នាំក្នុងវិស័យវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ បានធ្វើបទបង្ហាញពីចំណេះដឹង និងទស្សនៈសំខាន់ៗជុំវិញស្ថានភាពវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសកម្ពុជានិងពិភពលោក និងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ឱកាសនានា។
វាគ្មិនទី១ គឺលោកបណ្ឌិត Raymond Choi ដែលជាប្រធានសមាគមពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-ចិន ឬ Cambodia Chinese Commerce Association (CCCA) បានទាក់ទាញភ្ញៀវកិត្ដិយស ជាពិសេសភ្ញៀវអន្តរជាតិ ជាមួយការយល់ឃើញយ៉ាងស៊ីជម្រៅអំពីការធ្វើអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា ដោយផ្អែកទៅតាមទស្សនៈវិនិយោគិនហុងកុង។ កាន់តែពិសេស ជំនាញ និងបទពិសោធរបស់លោកបណ្ឌិត Raymond Choi បានផ្ដល់ចំណេះដឹងយ៉ាងទូលំទូលាយអំពីទិដ្ឋភាពធុរកិច្ចក្នុងស្រុក និងបរិយាកាសវិនិយោគទូទៅ ក៏ដូចជាបានជួយត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងភាពជាដៃគូបន្ថែមនៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា។
វាគ្មិនទី២ គឺសាស្រ្តាចារ្យបណ្ឌិត Albert Tan ដែលជាប្រធានគណៈកម្មាធិការម៉ាកយីហោកំពូលអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ឬ Asia Pacific TOP Excellence Brand Committee បានបំភ្លឺអ្នកចូលរួមទាំងអស់អំពីអនាគតដ៏ជោគជ័យរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងមួយទសវត្សរ៍បន្ទាប់។ ទស្សនវិស័យប្រកបដោយគតិបណ្ឌិត និងការវិភាគរបស់សាស្រ្តាចារ្យទៅលើគន្លងកំណើនរបស់កម្ពុជាក្នុងរយៈពេលដប់ឆ្នាំខាងមុខ បានធ្វើឱ្យអ្នកចូលរួមទទួលបានការបំផុសគំនិតថ្មី និងសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់អំពីលទ្ធភាព និងឱកាសដ៏ច្រើនដែលត្រូវចាប់យកនៅពេលខាងមុខ។
ជាចុងក្រោយ លោក Lawrence Kook អភិបាលគ្រប់គ្រងនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានបង្ហាញនូវយុទ្ធសាស្ត្រ និងវិធីសាស្រ្តដែលជនបរទេសអាចចាប់យកឱកាសវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន។ ដោយផ្តោតទៅលើទិដ្ឋភាពអភិវឌ្ឍន៍ឥតឈប់ឈរនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ លោក Lawrence Kook បានចែករំលែកគន្លឹះដ៏មានគុណតម្លៃនៃការចាប់ផ្ដើមវិនិយោគដែលមានលក្ខណៈងាយស្រួល ដែលអាចជួយជំរុញអ្នកចូលរួមក្នុងការទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីសក្តានុពលដ៏ធំដែលមាននៅក្នុងទីផ្សារអាស៊ាន។
បន្ទាប់ពីការធ្វើបទបង្ហាញរួច ក្រុមការងារនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានជួយសម្របសម្រួលអ្នកចូលរួមជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលបានចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការបើកគណនីជួញដូរ ទាំងគណនីជួញដូរភាគហ៊ុនក្នុងស្រុក និងគណនីជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទ។ ការបើកគណនីជួញដូរយ៉ាងច្រើនក្នុងកម្មវិធីនេះ នឹងអាចក្លាយជាកាតាលីករដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញការផ្សព្វផ្សាយទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជាទៅក្រៅប្រទេស ហើយជាលទ្ធផល វានឹងជួយបង្កើនទំហំជួញដូរនៅក្នុងទីផ្សារវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាទាំងមូល។
ជារួម ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានបម្រើជាវេទិកាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ទំនាក់ទំនង ការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង ការជំរុញកិច្ចសហការរវាងវិនិយោគិនបរទេស និងការគាំទ្រដល់វិស័យមូលបត្រដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជា។ ខណៈប្រទេសកម្ពុជាកំពុងបន្តដំណើរឆ្ពោះទៅមុខក្នុងនាមជាគោលដៅវិនិយោគសំខាន់ក្នុងតំបន់ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និងដៃគូសហការរបស់ខ្លួននឹងបន្តប្ដេជ្ញាកៀរគរវិនិយោគិនបរទេស និងបង្កើតកម្មវិធីបែបនេះបន្ថែមទៀត ដើម្បីអនាគតនៃវិស័យមូលបត្ររបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។

Cambodia’s booming securities sector witnessed a momentous event as PP Link Securities (PPLS) and its Central Counterparty Cambodian Derivatives Exchange (CDX) co-hosted an enormous gathering allowing numerous foreign investors to explore the lucrative investment opportunities in the Kingdom.
Held on May 11, 2024, at Golden Tower, the gathering, themed “Meeting Between Foreign Potential Investors in the Context of Cambodia’s Securities Sector,” attracted around 150 foreigners from China, Singapore, Malaysia, Hong Kong, Taiwan, and others.
Besides a massive influx of international participants, this once-in-the-blue-moon gathering was graced by H.E. Dr. Vin Pheakdey, Deputy Director General of the Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC).
After the welcome remarks by Mr. Chea Sothea, Chairman and Director of PPLS, His Excellency Dr. Vin Pheakdey gave his opening remarks, briefly updating the status of the securities market. Since the Covid-19 relief, the market has seen consistent growth in both trading volume and public awareness regarding its presence.
During the event, three distinguished veteran industry leaders shed light on key insights and perspectives on Cambodia’s financial investment status and readiness for opportunities, through their respective presentations.
Dr. Raymond Choi, Chairman (Cambodia Chapter) of the Cambodia Chinese Commerce Association (CCCA), captivated the audience with profound insights into doing business in Cambodia from the perspective of Hong Kong investors. Dr. Raymond Choi’s expertise and experience provided a comprehensive understanding of the local business landscape and investment climate, paving the way for enhanced collaborations and partnerships.
Renowned scholar and visionary, Dato’ Prof. Dr. Albert Tan, President of the Asia Pacific TOP Excellence Brand Committee, enlightened all participants about Cambodia’s promising future in the next decade. Dato’ Prof. Dr. Albert Tan’s visionary outlook and strategic foresight on Cambodia’s growth trajectory over the next ten years left attendees inspired and optimistic about the abundant possibilities that lie ahead.
Last but not least, Mr. Lawrence Kook, Managing Director of CDX, unveiled strategies on how expatriates can seize the golden opportunities within the ASEAN region. With a focus on the dynamic landscape of Southeast Asia, Mr. Kook shared invaluable tips on navigating the complexities of regional investment, empowering attendees to capitalize on the vast potential present in the ASEAN market.
After all the presentations, PPLS team facilitated interested participants to open accounts such as securities trading and derivatives trading accounts, promoting trading volume for Cambodia’s financial investment.
The event served as a pivotal platform for networking, knowledge exchange, and fostering collaborations between foreign investors and Cambodia’s burgeoning securities sector. As Cambodia continues its upward route as a prime investment destination in the region, the insights shared at this event are poised to shape the future landscape of the Kingdom’s securities sector.
Should you wish to open trading accounts for both securities and derivatives trading, please call PPLS’s client service at 023 866 622 or send a message to its Facebook Page: PP Link Securities.