គេហទំព័រ -> Company Activities -> ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បន្តសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី «សារៈសំខាន់នៃការយល់ដឹងអំពីការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ»
• 30-11-2022
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បន្តសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី «សារៈសំខាន់នៃការយល់ដឹងអំពីការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ»
នាថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានបន្តសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីពី «សារៈសំខាន់នៃការស្វែងយល់អំពីការវិនិយោគផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ» ក្នុងគោលបំណងចែករំលែកចំណេះដឹង និងការស្វែងយល់បន្ថែមអំពីការវិនិយោគតាមបែបបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងជួយត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាផងដែរ។
សិក្ខាសាលាលើកនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចសហការរបស់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក) សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល ដោយមានគោលបំណងដូចគ្នា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ រួមទាំងការបង្ហាញពីអត្ថប្រយោជន៍ទីផ្សារ ផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត និងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យជាដើម។
កម្មវិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅនៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និងត្រូវបានផ្ដល់កិត្ដិយសចូលរួមដោយ ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃ ន.ម.ក និង លោក គឹម វារ៉ា តំណាងសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង ដោយលោកទាំងពីរបានថ្លែងសុន្ទរកថាចែករំលែកនូវគតិបណ្ឌិតល្អៗជុំវិញប្រធានបទសិក្ខាសាលា និងបានបង្ហាញការកោតសរសើរចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើម និងការខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការបង្កើតសិក្ខាសាលានេះឡើង បន្ទាប់ពីសិក្ខាសាលានៅសាកលវិទ្យាល័យធនធានមនុស្ស និងសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ី អឺរ៉ុប​ រួចមក។
សិក្ខាសាលានេះក៏មានការចូលរួមពីនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ និងអ្នកដែលស្វែងរកចំណេះដឹងទីផ្សារបន្ថែមសម្រាប់ការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគាត់ និងមានវាគ្មិនជំនាញចំនួនពីររូបដែលបានឡើងបកស្រាយ។ ប្រធានបទទី១៖ «សារៈសំខាន់នៃបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុចំពោះវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ» ត្រូវបានធ្វើបទបង្ហាញដោយលោក Naoto Arase ដែលជាប្រធានផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និង ប្រធានបទទី២៖ «ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា» ត្រូវបានធ្វើបទបង្ហាញដោយលោក ញឹម កុសល ដែលជាប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង។
តាមរយៈការធ្វើបទបង្ហាញទាំងពីរនេះ អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពមូលដ្ឋាននៃការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដែលមាននៅជុំវិញទីផ្សារកម្ពុជា និងពិភពលោក។ ជារួម ប្រធានបទទាំងពីរបានបង្ហាញថា ការយល់ដឹងអំពីទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាកត្តាចាំបាច់មួយ។ មិនថាយើងមានអាជីព មុខជំនួញ ឬការងារក្នុងវិស័យណាមួយទេ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុអាចជួយឱ្យយើងសម្រេចការងារទាំងនោះបានកាន់តែប្រសើរ។
ដោយយល់ឃើញថា ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុមានសារៈសំខាន់នៅក្នុងគ្រប់វិស័យ និងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិទាំងមូល ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង មានសោមនស្សដែលបានក្លាយជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃបេសកកម្មនេះ។
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អរបស់សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល និងការគាំទ្ររបស់ ន.ម.ក។ យើងជឿជាក់ថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នានេះនឹងបម្រើជាប្រយោជន៍ដ៏ល្អមួយសម្រាប់ការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងភាពរីកចម្រើននៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ដើម្បីឆ្ពោះទៅកាន់ស្តង់ដារអន្តរជាតិ។

Home -> Company Activities -> PPLS Carries on Co-organizing Seminar on “The Importance of Understanding Financial Investments”
• 30-11-2022
PPLS Carries on Co-organizing Seminar on “The Importance of Understanding Financial Investments”
On November 29, 2022, PP Link Securities (PPLS) continued to co-organize the seminar on the topic of “The Importance of Understanding Financial Investments”, in a bid to constantly impart knowledge and awareness of technological-based investments as well as to accelerate the development of Cambodia’s financial sector.
This event went with the crucial collaboration of the Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), National University of Management (NUM), Cambodian Derivatives Exchange (CDX), and Goldwell Capital (GWC), all well in line with promotion of financial investments including their advantages, market strategies, and risk management.
Held at NUM, the event was graced by the presence of H.E. Mr. Sou Socheat, Delegate of Royal Government in Charge as Director General of SERC, and Mr. Kim Veara, Representative of NUM, all of whom gave remarks sharing common things in appreciating the initiative and effort to create such an educational and beneficial platform. This event was also attended by NUM’s students and those seeking more market know-how for their financial investments, spreading a wider market awareness following the seminars at Human Resource University and Asia Euro University.
The two main topics, “PP Link Securities and Financial Markets in Cambodia” and “The Importance of Fintech for Financial Industry”, were respectively presented by PPLS Business Manager Mr. Nhim Kosol and PPLS Head of Fintech Mr. Naoto Arase.
Through the presentations, the participants learned a spectrum of all available financial investments around Cambodia’s market and the world’s. The topics concluded that understanding the global financial markets was decisive. It did not matter whatever career, field of business, or industry we were in, the financial markets could provide us numerous merits.
As financial literacy is vital across all sectors for our country’s economic development at large, PPLS is determined to be a significant part and make contributions to the development journey.
PPLS is grateful for the sound cooperation of SERC, NUM, CDX, and GWC. We believe that this joint effort will serve as a great model for enhancing human resource development and financial market advancement in Cambodia toward international standards.