គេហទំព័រ -> Company Activities -> ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បញ្ចប់ជុំទី១ នៃយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាហិរញ្ញវត្ថុតាមបណ្ដាខេត្តប្រចាំឆ្នាំ២០២៣
• 27-03-2023
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បញ្ចប់ជុំទី១ នៃយុទ្ធនាការសិក្ខាសាលាហិរញ្ញវត្ថុតាមបណ្ដាខេត្តប្រចាំឆ្នាំ២០២៣
ចាប់ពីថ្ងៃទី១៨ ដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣​ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង រួមជាមួយក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល បា​នទទួលជោគជ័យត្រចះត្រចង់ក្នុងដំណើរសិក្ខាសាលាអប់រំផ្នែកវិស័យវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុតាមបណ្ដាខេត្ដ ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមប្រធានបទ៖ «អត្ថប្រយោជន៍នៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ និងវិធីសាស្រ្ដក្នុងការចាប់ផ្តើមចូលរួមក្នុងទីផ្សារ» ដោយបានទៅដល់ខេត្ដចំនួន ៥ ដូចជា៖ កំពង់ចាម សៀមរាប បាត់ដំបង កណ្ដាល និង កំពង់ស្ពឺ។
គោលបំណងសំខាន់នៃយុទ្ធនាការប្រចាំឆ្នាំនេះ គឺដើម្បីផ្តល់ជូនការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ និងស៊ីជម្រៅ ទាក់ទងនឹងទីផ្សារមូលបត្រក្នុងស្រុកដែលកំពុងរីកចម្រើន ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទដែលពេញនិយមនៅទូទាំងពិភពលោក និងព័ត៌មានសំខាន់ៗទាក់ទងនឹងការវិនិយោគ។
សិក្ខាសាលាក្នុងខេត្ដទាំងប្រាំត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីភាព ដោយអភិបាលរងខេត្តនៃគណៈអភិបាលខេត្ដនីមួយៗ ដូចជា៖ ឯកឧត្ដម លី សារ៉ារិទ្ធ ឯកឧត្ដម នាក់ ណេរ៉ុន ឯកឧត្ដម មូល ធន ឯកឧត្ដម ប៊ុន ផេង និងឯកឧត្ដម ហន ភក្ដី រួមជាមួយនឹងតំណាងពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជាផងដែរ។
ជាលទ្ធផល ព្រឹត្ដិការណ៍ទាំងមូល​បានទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវកិត្ដិយសចូលរួមជាង ៧០០នាក់ និងបានសម្របសម្រួលបើកលេខអត្ដសញ្ញាណវិនិយោគិន សម្រាប់ការវិនិយោគមូលបត្រក្នុងស្រុកចំនួន ១២៦ និងមានការស្នើសុំជាច្រើនទៀត ដែលកំពុងដំណើរការបំពេញឯកសារ។ ការបើកលេខអត្តសញ្ញាណវិនិយោគក្នុងអំឡុងពេលសិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានផ្ដល់ជូនដោយឥតគិតថ្លៃពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (តម្លៃដើម ២ ម៉ឺនរៀល)។
លោក​ ជា សុធា​ អគ្គនាយក​ និងអភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងពិតជាមានមោទកភាពក្នុងការពាំនាំទាំងចំណេះដឹង ឱកាស និងការលើកទឹកចិត្ដទៅដល់សិក្ខាកាមទាំងអស់ ហើយយើងក៏សប្បាយចិត្ដជាមួយលទ្ធផលដែលទទួលបានទោះតិច ឬច្រើនក្ដី ពីព្រោះថាក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល នៅតែជាក្រុមហ៊ុនដែលធ្លាប់បាន​ និងបន្ដធ្វើយុទ្ធនាការអប់រំទ្រង់ទ្រាយធំនេះឡើង​ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជន និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូល»។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ «មិនត្រឹមតែក្នុងឆ្នាំ២០២៣ នេះទេ ប៉ុន្ដែ ក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ឆ្នាំ២០១៩ និងឆ្នាំ២០២២ ក្រុមហ៊ុនទាំងបីធ្លាប់សម្រេចបានជោគជ័យពីយុទ្ធនាការបែបនេះរួចមកហើយ។ ដោយមើលឃើញពីគុណតម្លៃរបស់វា ទើបក្រុមហ៊ុនយើងបានបន្ដ ហើយនឹងបន្ដធ្វើយុទ្ធនាការនេះទៀត»។
ជាផ្នែកសំខាន់មួយនៃសិក្ខាសាលា វគ្គធ្វើបទបង្ហាញពីវិធីសាស្រ្ដក្នុងការលើកទឹកចិត្ដប្រចាំថ្ងៃសម្រាប់ខ្លួនឯង និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ដើម្បីកសាងជីវិតប្រកបដោយគុណភាព បានទទួលការចាប់អារម្មណខ្លាំងពីអ្នកចូលរួមភាគច្រើន និងមានការចុះឈ្មោះចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំរុញទឹកចិត្ដនេះចំនួន ២៥០នាក់។ កាន់តែពិសេស ការចុះឈ្មោះក្នុងអំឡុងពេលសិក្ខាសាលា គឺទទួលបានការចូលរួមវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលដោយឥតគិតថ្លៃពីតម្លៃដើម ១៩៨ដុល្លារ ក្នុងមួយវគ្គ។
សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ដឆ្នាំ២០២៣ បានបញ្ចប់ទៅប្រកបដោយផ្លែផ្កា ព្រោះវាបានបង្កើនការយល់ដឹងរបស់អ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនទាក់ទងនឹងទីផ្សារមូលបត្រ សារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ឱកាសវិនិយោគ និងវិធីសាស្រ្ដលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ក្រៅពីការថ្លែងអំណរគុណដល់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា រដ្ឋបាលខេត្តនីមួយៗ ក្រុមហ៊ុនដៃគូសហការ និងភ្ញៀវកិត្ដិយសទាំងអស់ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានបង្ហាញការតាំងចិត្ដខ្ពស់ក្នុងការបន្ដសកម្មភាពនេះ សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់អតិថិជន ប្រទេសជាតិ និងពិភពលោក។

From March 18 – 24, 2023, PP Link Securities (PPLS), in cooperation with Cambodian Derivatives Exchange (CDX) and Goldwell Capital (GWC), successfully accomplished its roadshow campaign 2023 under the theme of “The Benefits of Financial Markets and How to Start Involving in the Markets” at Kampong Cham, Siem Reap, Battambang, Kandal, and Kampong Speu provinces.
The main purpose of this campaign was to extensively provide financial education regarding the local securities market, derivatives market, and other important investment-related information.
All seminar days were graced by respective deputy provincial governors namely H.E. Ly Sararit, H.E. Neak Neron, H.E. Moul Thon, H.E. Bun Pheng, and H.E. Horn Pheakdey, together with representatives from Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC).
As a result, the whole event welcomed around 700 participants and facilitated participants in registering Investor Identifications for domestic securities investment. Consequently, there were 126 completions and there are numerous forms holding for supplementary documents. All registrations during the roadshow were offered for free by SERC, which requires 20 000 riels for both online and offline requests on regular days.
PPLS Chairman and Director Mr. Chea Sothea said that, “We are very proud to bring knowledge, opportunities, and motivation to all participants, and we are happy with the results whether it is few or more because PPLS, CDX, and GWC are still the only companies that have been carrying on this large-scale educational campaign for the benefits of the Cambodian people and the national economy as a whole,”
“In 2018, 2019, and 2022, the three companies already achieved great success from such campaigns. That was why the three companies did it again in 2023 and will continue at all costs,” added Mr. Chea Sothea.
As an important part of the event’s theme, the presentation on how to motivate oneself and surrounding people on a daily basis to build a quality life received a lot of attention from most participants and attracted 250 people signing up to join the future training. Particularly, PPLS offered free enrollment as a gift for those who signed up on the seminar day.  The original price is 198 dollars per course.
The first route of the roadshow 2023 ended fruitfully as it greatly enhanced the awareness and understanding of the participants regarding the securities market, the importance of financial literacy, investment opportunities, and the motivational guidelines for a better life. After expressing appreciation to SERC, all provincial administrations, partners, and participants, PPLS gained more ambition and commitment to doing more for our clients, country, and the world