គេហទំព័រ -> Company Activities -> ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ចូលរួមពិព័រណ៍មុខរបរ ឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹងផ្នែកមូលបត្រ និងពង្រីកឱកាសវិនិយោគសម្រាប់សាធារណជន
• 04-12-2023
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ចូលរួមពិព័រណ៍មុខរបរ ឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹងផ្នែកមូលបត្រ និងពង្រីកឱកាសវិនិយោគសម្រាប់សាធារណជន
បន្ទាប់ពីការចូលរួមដោយជោគជ័យនៅក្នុងពិព័រណ៍ទីផ្សារភាគហ៊ុនកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៣ ឬ “My First Stock 2023” ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា (ផ.ម.ក) ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានចូលរួមក្នុង «ពិព័រណ៍មុខរបរ ឆ្នាំ២០២៣» និងទទួលបានផ្លែផ្កាជាទីគាប់ចិត្ដ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយអំពីទីផ្សារមូលបត្រ និងឱកាសវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុទាំងនៅក្នុងស្រុក និងអន្ដរជាតិ។
ពិព័រណ៍មុខរបរឆ្នាំ២០២៣នេះ បានប្រព្រឹត្តទៅនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី០២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមការរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុន បក្សីមេឌា (Business Cambodia) ដែលជាក្រុមហ៊ុនព័ត៌មានអនឡាញដ៏ពេញនិយមបំផុតមួយក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ របៀបវារៈសំខាន់ៗនៃកម្មវិធីនេះរួមមាន៖ ការចែករំលែកចំណេះដឹងនិងវិធីសាស្រ្តក្នុងការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម ការបង្កើតបណ្តាញទំនាក់ទំនង ការផ្ដល់ជូនវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ និងការកម្សាន្ត។ ជាលទ្ធផល ពិព័រណ៍នេះបានទាក់ទាញអ្នកមកទស្សនាជាង ៣៥០០០នាក់ និងបានអនុញ្ញាតឱ្យពួកគាត់ស្វែងយល់ពីគំនិតអាជីវកម្មថ្មីៗ ចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ ការផ្សព្វផ្សាយផលិតផល ការលក់ បណ្តាញអាជីវកម្ម និងឱកាសការងារផងដែរ។
ស្របតាមវត្ថុបំណងនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង មិននឿយហត់ក្នុងការចូលរួម និងបានដាក់បង្ហាញស្តង់របស់ខ្លួន ដើម្បីផ្តល់នូវការបើកលេខអត្ដសញ្ញាណវិនិយោគិន និងគណនីជួញដូរដោយឥតគិតថ្លៃ សម្រាប់ការទិញភាគហ៊ុនក្នុងស្រុក។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ពួកគាត់ក៏មានឱកាសចាប់ឆ្នោត ដើម្បីទទួលបានភាគហ៊ុនក្រុមហ៊ុន ម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យូខេសិន ម.ក (MJQE) ឬ ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក (CGSM)។
សម្រាប់ជាការធ្វើពិពិធកម្មផលប័ត្រវិនិយោគបន្ថែម ក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង ក៏បានផ្តល់ការប្រឹក្សាយោបល់ទៅលើទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ដែលវិនិយោគិនអាចជួញដូរផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុសកលដូចជា៖ ភាគហ៊ុន ផលិតផលកសិកម្ម លោហធាតុមានតម្លៃ (មាស និងប្រាក់) និងគូរូបិយប័ណ្ណអន្ដរជាតិជាច្រើនទៀត។
លោក ជា សុធា ដែលជាអភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «តាមទស្សនៈរបស់ខ្ញុំ ផ្សារភាគហ៊ុននៅកម្ពុជាកំពុងមានការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំង ដោយមានការចូលរួមពីក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មឯកជន និងសាធារណជនកាន់តែច្រើន។ សម្រាប់ទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុអន្ដរជាតិវិញ វាក៏បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងចរន្ដសេដ្ឋកិច្ចជាតិ តាមរយៈកំណើនប្រតិបត្ដិការជួញដូរពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ»។
លោកបានបន្ដទៀតថា៖ «ដូច្នេះ ការចាប់យកឱកាសវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុនឹងជួយឱ្យលោកអ្នកទទួលបានទាំងចំណេះដឹង និងកំណើនដើមទុន ពីព្រោះនៅពេលអ្នកបើកគណនីជួញដូរ អ្នកនឹងមានការតាំងចិត្តខ្ពស់ ឬ ចង់យល់ដឹងពីទីផ្សារកាន់តែស៊ីជម្រៅ ហើយនៅពេលដែលអ្នកមានចំណេះដឹងសមរម្យ អ្នកនឹងអាចបង្កើតផលចំណេញជាអតិបរមាពីផែនការវិនិយោគរបស់អ្នក»។
ក្នុងវគ្គចែករំលែកនៃកម្មវិធី លោក ឡុង សំណាង ប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានចែករំលែកការយល់ដឹងរបស់គាត់អំពីរបៀបដែលវិនិយោគិនសក្តានុពល រួមទាំងយុវជន អាចប្រែក្លាយខ្លួនទៅជាវិនិយោគិន ឬយ៉ាងហោចណាស់អនុញ្ញាតឱ្យពួកគាត់ផ្ទាល់ ទទួលបានបទពិសោធន៍ពីបរិយាកាសវិនិយោគ ដែលពួកគាត់អាចចាប់ផ្តើមរៀនសូត្រ និងរីកចម្រើនទាំងជំនាញ និងហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក ឡុង សំណាង បានបន្ថែមទៀតថា៖ «រឿងសំខាន់ដំបូង គឺត្រូវហ៊ានឱ្យខ្លួនយើងផ្ទាល់បោះជំហានចូលរួមក្នុងទីផ្សារមួយនេះសិន ហើយព្យាយាមសិក្សាពីវាឱ្យបានច្រើនតាមដែលអាចធ្វើបាន ដើម្បីជោគជ័យ។ ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់ដែលបានឃើញអ្នកចូលរួមជាច្រើន បានបោះជំហានទៅមុខ ហើយយើងបានជួយប្រឹក្សាយោបល់ និងបើកលេខអត្ដសញ្ញាណវិនិយោគិនដោយឥតគិតថ្លៃដល់ពួកគាត់ផងដែរ»។
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ​ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែល​បាន​ចូលរួម​ធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះ​ប្រកបដោយផ្លែផ្កា ហើយក្រុមហ៊ុននៅតែប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការបន្តចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ផ្សេងៗនាពេលអនាគត ដើម្បីភាពរីកចម្រើនទាំងអស់គ្នា

Following recent successful participation in Cambodia Stock Market Exhibition “My First Stock” 2023 organized by the Cambodia Securities Exchange (CSX), PP Link Securities (PPLS) joined the “Startup Expo 2023”, fruitfully promoting securities market and exposing opportunities for both local and international financial investments.
Taking place at the Institute of Technology of Cambodia (ITC) on December 02, 2023, this expo was brought by Business Cambodia—one of the Kingdom’s most popular online news company—with the main agenda including business sharing, company startup tips, networking, giveaways, and entertainment.
The event welcomed over 35,000 visitors exploring new business ideas, knowledge and experience, product branding and selling, business networking, and job openings.
In line with the event’s objectives, PPLS was tireless to participate in such a beneficial platform and successfully displayed its booth, further providing participants with free Investor ID and account opening for buying any local stocks, along with a privilege to win shares of Mengly J Quach Education Plc (MJQE) or CamGSM Plc (CGSM)​​​ through lucky draw.
For diversification, the professional team of PPLS also offered consultation on derivatives in which interested individuals can trade global financial products like equities, commodities, precious metals such as gold and silver, and plenty of currency pairs.
PPLS Director Mr. Chea Sothea said that, “In my view, the stock market in Cambodia is growing significantly with more participation from private corporations and the public, and so is the international financial market”.
“Therefore, seizing opportunities to make financial investments will help you gain both knowledge and capital growth because when you open a trading account, you will have a high level of commitment or curiosity to understand the market more. When you have decent knowledge, you will be able to maximize your returns from all your trading terms,” added Mr. Chea Sothea.
During the expo’s sharing session, Mr. Long Samnang, Business Manager of PPLS, shared his insight into how potential investors and even adults could turn themselves into investors, or at least allow themselves to be in the investment environment where they could start to experience and grow skillfully and financially.
“The foremost thing is to dare yourself to take the first step and learn as much as you can to succeed. Today, I am very happy to see many participants take a step forward and we can help them during this expo with free financial consultation and free Investor IDs,” said Mr. Long Samnang.
PPLS expressed special thanks to all relevant parties involved in making this event fruitful and memorable while remaining committed to partaking in other events in the future for the growth for the good of all.