គេហទំព័រ -> Company Activities -> ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និង ក្រុមហ៊ុន ម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យួខេសិន ម.ក សហការបង្កើតសិក្ខាសាលាពាក់ព័ន្ធនឹងសារៈសំខាន់នៃវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា
• 18-02-2023
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង និង ក្រុមហ៊ុន ម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យួខេសិន ម.ក សហការបង្កើតសិក្ខាសាលាពាក់ព័ន្ធនឹងសារៈសំខាន់នៃវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា
ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ ភីភី លីង (PP Link Securities (PPLS)) រួមជាមួយនឹង  ក្រុមហ៊ុន ម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យួខេសិន ម.ក (Mengly J. Quach Education Plc. (MJQE)) បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាក្រោមប្រធានបទ «ការយល់ដឹងអំពីវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា» នាថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ នៅអគារ​ហ្គោ​ល​ដិ​ន​ថាវ​វើ​រ​ រាជធានីភ្នំពេញ។
សិក្ខាសាលានេះ មានគោលបំណងលើកកម្ពស់សារៈសំខាន់នៃវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា ហើយបានទទួលស្វាគមន៍អ្នកចូលរួមជាង ២០០ នាក់ ដែលត្រៀមខ្លួនចាប់យកឱកាសវិនិយោគក្នុងវិស័យអប់រំ បង្កើនឯករាជ្យភាពផ្ទាល់ខ្លួន ចូលរួមដល់វឌ្ឍនភាពជាតិ និងកសាងសន្តិភាពសម្រាប់ពិភពលោកទាំងមូល។
អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី ដែលជា ស្ថាបនិក ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងអគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃ ក្រុមហ៊ុន MJQE  និង លោក ជា សុធា ដែលជាអគ្គនាយក និងអភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន PPLS  គឺជាវាគ្មិនកិត្ដិយសនៃកម្មវិធី។
ក្រុមហ៊ុន MJQE ត្រូវបានទទួលស្គាល់ ​ជាស្ថាប័នមួយដែលមានប្រព័ន្ធ និងកម្មវិធីអប់រំប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់នៅកម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុនកំពុងត្រៀមបោះផ្សាយ​លក់​មូល​ប​ត្រ​កម្មសិទ្ធិ​លើកដំបូង​ជា​សាធារណៈ ដើម្បីកៀរគរការបណ្ដាក់ទុនពីវិនិយោគិន ដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការស្ថាប័នអប់រំបន្ថែមទៀតនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ដោយមានគោលដៅ និងទស្សនៈវិស័យស្រដៀងគ្នា ក្រុមហ៊ុន PPLS មានសោមនស្សក្នុងការ សហការជាមួយក្រុមហ៊ុន MJQE ក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះឡើង។
លោក ជា សុធា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការអប់រំ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់គ្រប់វិស័យ។​ ដូច្នេះ ការពង្រឹងចំណេះដឹងមូលដ្ឋាន គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ ដើម្បីធានាបាននូវភាពរីកចម្រើនជាលំដាប់ សម្រាប់ខ្លួនឯង និងប្រទេសជាតិ»។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ និងដើមឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមហ៊ុន PPLS បានរៀបចំកម្មវិធីអប់រំអំពីវិស័យវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើនរួចមកហើយ ដូចជា៖ សិក្ខាសាលានៅបណ្ដាសាកលវិទ្យាល័យ និងតាមបណ្ដាខេត្តជាដើម។ ព្រឹត្តិការណ៍ទាំងនោះ បានផ្តល់ចំណេះដឹងគោលដល់និស្សិត និងប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាទំនុកចិត្តកាន់តែខ្ពស់ សម្រាប់ការចាប់ផ្តើមវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុនាពេលអនាគត។
តំណាងឱ្យ ក្រុមហ៊ុន MJQE ដែលមានសាលាបុត្រសម្ព័ន្ធជាច្រើន និងមានកម្រិត និងកម្មវិធីសិក្សាយ៉ាងទូលំទូលាយ អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី បានចែករំលែកនូវគតិបណ្ឌិត ទស្សនៈវែងឆ្ងាយ និងឆន្ទៈខ្ពស់របស់គាត់ក្នុងការកសាងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
អ្នក​ឧកញ៉ា​ បានមានប្រសាសន៍ថា៖​ «ដោយសារការអប់រំ គឺជាឫសគល់នៃគ្រប់វិស័យ ដូច្នេះ ឫសគល់នេះត្រូវតែរឹងមាំ និងមានសុខភាពល្អ។ តាមរយៈការចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងសិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះ ខ្ញុំមានមោទកភាព ដែលអាចរួមចំណែកធ្វើឱ្យវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជាកាន់តែទូលំទូលាយ និងមានស្តង់ដារខ្ពស់ទាំងនៅក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន។ អ៊ីចឹង​ ប្រសិនបើមានការចូលរួមពីយើង​ទាំងអស់គ្នា ​នោះយើងនឹងសម្រេចបាននូវ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ដ៏​ធំ​មួយ​»​។​
ក្រៅពីការចំណាយពេលវេលាដ៏មានតម្លៃក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹង និងការលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ជាពិសេសយុវជន ជុំវិញការសិក្សា ការថែទាំសុខភាព និងទស្សនវិស័យការងារ ដែលជាផលវិជ្ជមានសម្រាប់សង្គមជាតិ អ្នកឧកញ៉ា ក៏រំពឹងទៀតថា IPO នៃ ក្រុមហ៊ុន MJQE នឹងក្លាយជាមធ្យោបាយដ៏សំខាន់មួយទៀតសម្រាប់ការពង្រីកស្ថាប័នអប់រំរបស់គាត់ ប៉ុន្ដែ វាត្រូវការការចូលរួម និងការវិនិយោគពីសាធារណជន។
អ្នកឧកញ៉ា បានបញ្ជាក់ទៀតថា៖ «ការបោះផ្សាយ IPO របស់យើង ដែលជាការបោះផ្សាយរបស់គ្រឹះស្ថានអប់រំឯកជនដំបូងគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នឹងផ្ដល់ឱ្យយើង មិនត្រឹមតែការបង្កើនដើមទុន និងកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់ស្ថាប័នប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ វាជាថ្នាលមួយក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលទំពាំងស្នងឫស្សីរបស់កម្ពុជាជាច្រើនជំនាន់ទៅមុខទៀត។ លើសពីនេះទៅទៀត វាក៏បើកឱកាសសម្រាប់អ្នកដែលចង់វិនិយោគដើមទុនរបស់ពួកគាត់ក្នុងវិស័យអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស ក៏ដូចជាសម្រាប់ផលប្រយោជន៍វិនិយោគផ្ទាល់ខ្លួនផងដែរ»។
ក្រុមហ៊ុន PPLS បានកោតសរសើរដោយស្មោះចំពោះវត្តមាន និងការគាំទ្ររបស់អ្នកចូលរួមទាំងអស់នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ហើយបានប្រកាសថានឹងបន្តបង្កើតនូវភាពជោគជ័យថ្មីៗ សម្រាប់ទាំងវិស័យអប់រំ និងទីផ្សារមូលបត្រនៅកម្ពុជា។

PP Link Securities (PPLS), in cooperation with Mengly J. Quach Education Plc. (MJQE), has accomplished a seminar promoting the importance of the education sector which is mandatory for custodians and at-all-level students to put as their top priority for their bright future and the country’s stronger strength.
PPLS and MJQE co-hosted the seminar under the theme of Understanding Education Sector in Cambodia on February 18, 2023, at Golden Tower, Phnom Penh, welcoming over 200 participants who attended not only for understanding “Why Is Education Important?” but also for supporting “Why Do We Do What We Do?” attitude, securing investment opportunities in education sector, self-dependency, national progress, and global peace.
Known as one of Cambodia’s premier quality education provider, MJQE is set to launch its Initial Public Offering (IPO), aiming to raise fund to expand more educational operations in the Kingdom with 160 active campus goal.
With such a purposeful plan and sharing a similar vision, PPLS is pleased to co-organize this event with MJQE.
PPLS Chairman and Director Mr. Chea Sothea, the co-speaker of MJQE Founder, Chairman, and CEO Neak Oknha Dr. Quach Mengly, held a belief that education was basic to every sector, so cementing the grounding knowledge was crucial to secure progressive growth for oneself and surrounded societies.
In 2022 and early 2023, PPLS achieved several investment-education-related events such as seminars at universities and season-two provincial roadshow, imparting fundamental knowledge to university students and citizens so as to add greater confidence for their future financial investment startup in the securities market.
“Our previous events, in the pursuit of financial investment promotion, were always equipped with the priority of educating the target audience about what they are going to invest in and face in the financial market,” added Mr. Chea Sothea.
Standing for the MJQE institute parenting many subsidiary schools which provide a wide range of study levels and programs, Neak Oknha Dr. Quach Mengly expressed his great wisdom and insightful perspectives on his own ambition to build a better education environment in Cambodia.
“Education is the root for all sectors, so the root must be strong and healthy. Speaking at the seminar today, I am proud to add another tiny piece of my contribution to making our education sector more accessible and high-standard in both public and private schools. And, we all will make a very big difference,” said Neak Oknha Dr. Quach Mengly.
Besides devoting valuable time to sharing his sound expertise and encouragement with Cambodian people, especially youths, in the fields of education, health care, employment outlook, and many more making a significant impact on society, Neak Oknha Dr. Quach Mengly expected that the IPO of MJQE would be yet another stepping stone that needed more participation and investment from the public.
“Our to-go IPO as the first-ever private education institution in Cambodia will help us not only to gain capital for our education center expansion and reputation but also to give us more enthusiasm to see our successful students for generations. This also opens the opportunities for those who want to invest their fund in human resource development and education sector for their investment benefits,” added Neak Oknha Dr. Quach Mengly.
PPLS sincerely appreciated the presence and support of all participants at the event and declared to bring the cooperation with MJQE to a new success for both Cambodia’s education and securities market.