គេហទំព័រ -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> តម្លៃប្រេងធ្លាក់មុនការដំឡើងអត្រាការប្រាក់ក្នុងសប្តាហ៍នេះ
• 21-09-2022
តម្លៃប្រេងធ្លាក់មុនការដំឡើងអត្រាការប្រាក់ក្នុងសប្តាហ៍នេះ
តម្លៃ​ប្រេង​បាន​ធ្លាក់​ចុះ​មុនពេល​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​អត្រា​ការ​ប្រាក់​ជា​សាកល​ជា​ច្រើន​ដែល​រំពឹង​ថា​នឹង​នាំ​ឱ្យ​មាន​ការ​រឹតបន្តឹង​គោលនយោបាយ​រូបិយវត្ថុ​បន្ថែម​ទៀត។
ធនាគារកណ្តាលត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងដំឡើងអត្រាការប្រាក់នៅសប្តាហ៍នេះពី 2.5% ទៅ 3.25% (ការដំឡើង 0.75%) ហើយធនាគារកណ្តាលផ្សេងទៀតពីអឺរ៉ុបបានទៅកាន់អាស៊ី ដើម្បីទប់ទល់នឹងអតិផរណាដែលកំពុងកើនឡើង ព្រមទាំងធ្វើឱ្យតម្រូវការធ្លាក់ចុះ។ នៅពេលដែលសាច់ប្រាក់កាន់តែស្តើង សកម្មភាពតម្លៃកាន់តែប្រែប្រួល ខណៈពេលដែលប្រាក់ដុល្លារកាន់តែរឹងមាំបានបន្ថែមសម្ពាធកាន់តែខ្លាំង។
កាល​ពី​សប្តាហ៍​មុន តម្លៃ​ប្រេង​បាន​ឡើង​ដល់​កម្រិត​ទាប​ក្នុង​តម្លៃ ៨១,៧២ ដុល្លារ និង​បានឡើងដល់​ជិត ៨៥ ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​បារ៉ែល ដោយ​ទទួល​បាន​សញ្ញា​ពី​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​ទីផ្សារ​ភាគហ៊ុន​ដែល​កាត់​បន្ថយ​ការ​ខាត​បង់​នៅ​ពេល​ក្រោយ​បន្តិច​បន្តួច។ នៅពេលដែលធនាគារកណ្តាលបានកំណត់ការដំឡើងអត្រាការប្រាក់នៅសប្តាហ៍នេះ ទីផ្សារភាគហ៊ុនអាមេរិកហាក់ដូចជាស្ថិតនៅក្រោមសម្ពាធ ដែលហាក់ដូចជាកំពុងធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងឆៅត្រូវបានបិទ។
ចាប់តាំងពីដើមខែមិថុនាមក ប្រេងឆៅបានធ្លាក់ចុះប្រហែលមួយភាគបីនៃតម្លៃរបស់វា ដោយបានលុបចោលនូវប្រាក់ចំណេញទាំងអស់ដែលបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីរុស្ស៊ីបានឈ្លានពានអ៊ុយក្រែន។ សក្ដានុពលនៃការផ្គត់ផ្គង់កើនឡើងក៏បានថ្លឹងថ្លែងលើទស្សនវិស័យផងដែរ។ នៅក្នុងខែវិច្ឆិកា សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងផ្តល់ប្រេងចំនួន 10 លានបារ៉ែលបន្ថែមពីទុនបម្រុងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ខ្លួន មុនពេលការហាមឃាត់លើប្រេងឆៅរុស្ស៊ីដែលបានគ្រោងទុកដោយសហភាពអឺរ៉ុប ហើយការបន្តការបិទខ្ទប់ Covid-19 របស់ចិន ក៏កំពុងបន្ថែមសម្ពាធដល់ទំនិញផងដែរ។
ទីផ្សារក៏កំពុងពិចារណាផងដែរអំពីលទ្ធភាពនៃលំហូរប្រេងឆៅរបស់អ៊ីរ៉ង់កាន់តែខ្ពស់ ប្រសិនបើកិច្ចពិភាក្សាអូសបន្លាយលើការស្តារឡើងវិញនូវកិច្ចព្រមព្រៀងនុយក្លេអ៊ែរទទួលបានជោគជ័យ។ ក្នុងអំឡុងពេលសន្និសីទសារព័ត៌មាន អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេស Nasser Kanaani បាននិយាយថា ការពិភាក្សាស្តីពីការស្តារឡើងវិញនូវកិច្ចព្រមព្រៀងនៅទីក្រុងញូវយ៉ក គឺជា “លទ្ធភាពមួយ” ។
ប្រេង​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ពុធ​នេះ​កំពុង​ជួញដូរ​ក្រោម ៨៤ ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​បារ៉ែល។ ឱកាសជួញដូរ វិនិយោគិនអាចលក់តម្លៃប្រេងនៅតម្លៃ 85 ដុល្លារ ដោយការពារការខាតបង់នៅតម្លៃ 87 ដុល្លារ និងទទួលបានប្រាក់ចំណេញនៅ 82 ដុល្លារក្នុងមួយបារ៉ែល។

Home -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> The price of oil falls ahead of this week’s interest rate hikes
• 21-09-2022
The price of oil falls ahead of this week’s interest rate hikes
The price of oil fell ahead of several global interest-rate decisions expected to result in further tightening of monetary policy.
It is expected that the Fed will raise interest rates this week from 2.5% to 3.25% (0.75% hike) as well as other central banks from Europe to Asia to combat rampant inflation that’s stifling demand. As liquidity thinned, price swings became more volatile, while a stronger dollar added to the pressure.
Last week, Oil price hitted prior low of $81.72 and settled near $85 a barrel, taking cues from declining equity markets that minimally trimmed losses later in the day. As the Federal Reserve sets to raise interest rates this week, the US stock market seems to be under pressure, which seems to be causing crude prices to be capped.
Since early June, crude has lost about a third of its value, wiping out all the gains made after Russia invaded Ukraine. The potential for increased supply has also weighed on the outlook. In November, the US will offer an additional 10 million barrels of oil from its strategic reserves, ahead of a planned ban on Russian crude by the EU and China’s continued Covid-19 lockdowns are all adding pressure to the commodity.
The market is also considering the possibility of higher Iranian crude flows if protracted talks on reviving a nuclear deal succeed. During a press conference, Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani said discussions on reviving an accord in New York are “a possibility.”
This Wednesday morning oil is trading below $84 a barrel. Trading opportunity, Investors may sell oil price at $85 by protecting stop-loss at $87 and taking profit at $82 a barrel.