ការងើបឡើងវិញមាសនៅលើការគ្របដណ្តប់រយៈពេលខ្លីបន្ទាប់ពី CPI របស់សហរដ្ឋអាមេរិកចេញនៅរបាយការណ៍
តម្លៃមាស (XAUUSD) នៅតែស្ថិតក្រោមសម្ពាធជាមួយតម្លៃក្រោម $1,730 ដោយមិនអាចដោះស្រាយការងើបឡើងវិញកាលពីថ្ងៃមុនពីកម្រិតទាបរយៈពេល 11 ខែកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរនៅអាស៊ី។ ការព្រួយបារម្ភរបស់ទីផ្សារអំពីវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ការកើនឡើងអត្រាការប្រាក់ និងភាពរឹងមាំនៃប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក អាចជាកត្តារួមចំណែកដល់ការធ្លាក់ចុះនៃតម្លៃលោហៈធាតុ។
របាយការណ៍សន្ទស្សន៍តម្លៃទំនិញប្រើប្រាស់សម្រាប់ខែមិថុនាបានចេញមកយ៉ាងខ្លាំងកាលពីយប់ថ្ងៃពុធដោយកើនឡើង ៩,១ ភាគរយពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។ ប្រសិនបើមិនមែនជាចំណុចទិន្នន័យរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំសប្តាហ៍។ ការកើនឡើង 8.5 ភាគរយពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំត្រូវបានរំពឹងទុក។ CPI បានកើនឡើង 8.6 ភាគរយក្នុងមួយឆ្នាំនៅក្នុងរបាយការណ៍ខែឧសភា។ មានលទ្ធភាព 75% ដែល Fed នឹងត្រូវដំឡើងអត្រាការប្រាក់ 0.75 ភាគរយទៀតនៅឯកិច្ចប្រជុំ FOMC នាពេលខាងមុខនៅថ្ងៃទី 26-27 ខែកក្កដា នេះបើយោងតាមប្រតិកម្មដំបូងរបស់ទីផ្សារចំពោះរបាយការណ៍ CPI ។ ប្រហែល30% នៃលទ្ធភាព ដែល Fed នឹងដំឡើងអត្រាការប្រាក់ពេញ 1.0 ភាគរយនៅឯកិច្ចប្រជុំ។
យោងតាម Reuters ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងស្ថិតិអាមេរិក ទីប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ចសេតវិមាន (WH) លោក Brian Deese បានប្រាប់ CNBC ថាទិន្នន័យ CPI បង្ហាញពីតម្រូវការសម្រាប់សភាក្នុងការអនុម័តច្បាប់យ៉ាងឆាប់រហ័សដើម្បីជំរុញការផលិត semiconductor នៅសហរដ្ឋអាមេរិក។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិក លោក Biden បានបញ្ជាក់ថា ដោយសារតែតម្លៃឧស្ម័នបានធ្លាក់ចុះ ទិន្នន័យ CPI គឺ “អស់ទិន្នន័យ” ។
តាមបច្ចេកទេស តម្លៃមាសនាពេលអនាគតរបស់ខែសីហាបានឈានដល់កម្រិតទាបរយៈពេល 11 ខែនៅដើមថ្ងៃនេះ និងទិសដៅបញ្ច្រាសដើម្បីរកពិន្ទុ “នៅខាងក្រៅថ្ងៃ” កើនឡើងនៅលើតារាងរបារប្រចាំថ្ងៃ។ ទីផ្សារBearនៅតែមានអត្ថប្រយោជន៍ផ្នែកបច្ចេកទេសរយៈពេលជិតគ្នាដ៏រឹងមាំ។ តម្លៃស្ថិតនៅក្នុងទិសដៅធ្លាក់ចុះរយៈពេល 4 ខែនៅលើតារាងរបារប្រចាំថ្ងៃ។ គោលដៅតម្លៃកើនឡើងបន្ទាប់របស់ Bulls គឺបង្កើតការបិទខាងលើចំណុច resistance នៅតម្លៃ $1800 ។ គោលដៅតម្លៃធ្លាក់ចុះរយៈពេលជិតបន្ទាប់របស់ទីផ្សារBear កំពុងជំរុញឱ្យតម្លៃនាពេលអនាគតនៅក្រោមការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសដ៏រឹងមាំនៅ $1700 ។ រាយការណ៍ដោយ Kitco ។
វិនិយោគិនគួរកត់សំគាល់ថា គំនូសតាងមាសស្ថិតនៅក្នុងបន្ទាត់ទំនោរធ្លាក់ចុះ ហើយស្ថិតក្នុងចន្លោះពី 1707 ដល់ 1752។ ចំណុច resistance ដំបូងត្រូវបានគេមើលឃើញថាមានកម្រិតខ្ពស់នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះនៃ $1740, $1745 ហើយបន្ទាប់មកនៅ $1751 ការគាំទ្រដំបូងត្រូវបានគេមើលឃើញនៅ $1716 ហើយបន្ទាប់មកនៅកម្រិតទាបនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះនៃ $1710 ។ ការវិនិយោគមានហានិភ័យ ដូច្នេះអ្នកវិនិយោគត្រូវកំណត់មុខងារបញ្ឈប់ការបាត់បង់។

The price of gold (XAUUSD) is still under pressure below $1,730, undoing the previous day’s recovery from an 11-month low on Thursday during the Asian session. The market’s worries about a recession, rising interest rates, and the strength of the US dollar may all be contributing factors to the metal’s downfall.
The consumer price index report for June came out quite strongly on Wednesday last night, up 9.1 percent year over year. If not the U.S. data point of the week. An increase of 8.5 percent year-over-year was anticipated. The CPI increased by 8.6 percent yearly in the May report. There is a 75% likelihood the Fed will have to make another 0.75 percent rate hike at its upcoming FOMC meeting on July 26–27, according to the markets’ initial reactions to the CPI report. There is a 30% possibility that the Fed will raise interest rates by the entire 1.0 percent at the meeting.
According to Reuters, in response to the US statistics, White House (WH) Economic Adviser Brian Deese told CNBC that the CPI data highlights the need for Congress to swiftly adopt legislation to boost semiconductor production in the US. However, US President Biden stated that because gas costs have decreased, CPI data is “out of data.”
Technically, August gold futures prices hit an 11-month low early on today and the reversed course to score a bullish “outside day” up on the daily bar chart. Bears still have the solid overall near-term technical advantage. Prices are in a four-month-old downtrend on the daily bar chart. Bulls’ next upside price objective is to produce a close above solid resistance at $1800. Bears’ next near-term downside price objective is pushing futures prices below solid technical support at $1700. Reported by Kitco.
Investor should be notes that gold chart is in down trend line and in range from 1707 to 1752. First resistance is seen at today’s high of $1740, $1745 and then at $1751 First support is seen at $1716 and then at today’s low of $1710. Investment is risky, so investors need to set stop-loss function.