គេហទំព័រ -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> តម្លៃប្រេងធ្លាក់ចុះដោយសារក្តីបារម្ភនៃតម្រូវការ
តម្លៃប្រេងមានសុទិដ្ឋិនិយម បន្ទាប់ពីប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីតបានឆ្លើយតបទៅ Bloomberg អំពីលទ្ធភាពនៃការកាត់បន្ថយផលិតកម្ម OPEC+ ដើម្បីរក្សាស្ថិរភាពទីផ្សារនាពេលអនាគតដែលមានការប្រែប្រួល។ ទីផ្សារចាប់ផ្តើមឡើងថ្លៃពី ៨៦,២៧ ដុល្លារដល់កម្រិតខ្ពស់កាលពីថ្ងៃអង្គារគឺ ៩៧,៦២ ក្នុងមួយធុង។
ទីផ្សារបានធ្លាក់ចុះម្តងទៀតដោយសារការព្រួយបារម្ភថាគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុកាន់តែតឹងតែង និងការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចចិន បូករួមទាំងការផ្ទុះឡើងនៃមេរោគកូវីដ-១៩ ម្តងទៀតពី ShenZhen ដល់ Dalian ដែលបណ្តាលឱ្យមានការបិទខ្ទប់នៅក្នុងទីក្រុងជាច្រើន។
វាសង្ខេបពីទូទៅរបស់ខែសីហា ដែលក្នុងនោះការកើនឡើងអត្រាការប្រាក់របស់ធនាគារកណ្តាលត្រូវបានគេមើលឃើញថាជាហ្វ្រាំងលើកំណើនតម្រូវការប្រេង។ យោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយបង្អស់របស់រដ្ឋបាលព័ត៌មានថាមពល តម្លៃប្រេងកំពុងធ្លាក់ចុះ បើទោះបីជាការផ្គត់ផ្គង់របស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានប្រែក្លាយទៅជាសុទិដ្ឋិនិយម ដោយស្តុកប្រេងឆៅបានធ្លាក់ចុះក្នុងសប្តាហ៍ទី 3 ខណៈពេលដែលសារពើភ័ណ្ឌនៅមជ្ឈមណ្ឌលផ្ទុកដ៏ធំបំផុតបានធ្លាក់ចុះជាលើកដំបូងក្នុងរយៈពេលពីរខែ។
ខណៈពេលដែលមានភាពចលាចលគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងប្រទេសលីប៊ី និងអ៊ីរ៉ាក់ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃថ្មីៗនេះ ទិន្នផលប្រេងនៅក្នុងសមាជិក OPEC ទាំងពីរហាក់ដូចជាមិនមានផលប៉ះពាល់ដល់ពេលនេះទេ។ ដោយឡែក​ការពិភាក្សា​ដើម្បី​ស្តារ​កិច្ចព្រមព្រៀង​នុយក្លេអ៊ែរ​អ៊ីរ៉ង់​ដែល​អាច​ដោះ​សោ​ការ​នាំ​ចេញ​ប្រេងឆៅ​កាន់តែ​ខ្លាំង​បាន​អូសបន្លាយ ហើយ​ទិន្នផល​រុស្ស៊ី​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ក្នុង​កម្រិត​ខ្ពស់​ជាង​ការរំពឹងទុក​ពីមុន។
ការវិភាគបច្ចេកទេសបង្ហាញថាតម្លៃប្រេងស្ថិតនៅក្នុងនិន្នាការធ្លាក់ចុះដែលចាប់ផ្តើមពីកម្រិតខ្ពស់នៅសប្តាហ៍នេះ 97.62 ដុល្លារដល់កម្រិតទាបនៅថ្ងៃពុធ 88.23 ដុល្លារក្នុងមួយធុង។ អ្នកវិនិយោគប្រេងអាចដាក់បញ្ជាទិញលក់នៅតម្លៃ 90 ដុល្លារ កំណត់ការការពារនៅ $93.5 និងទទួលបានប្រាក់ចំណេញនៅ $85.5 ។

Oil price was bullish after Saudi Arabia responded to Bloomberg on the possibility of OPEC+ cutting production in order to stabilize the volatile future market. The market started to bounce from $86.27 to Tuesday’s high of 97.62 a barrel.
The market declined again on the concern that tighter monetary policy and China’s economic slowdown plus covid-19 outbreak again from ShenZhen to Dalian which caused a lockdown in many cities.
It summarizes August’s overall sentiment, in which rising central bank interest rates are seen as a brake on oil demand growth. According to the latest Energy Information Administration report, oil prices are declining even as US supply has turned bullish, with crude stockpiles dropping for a third week while inventories at the largest storage hub fell for the first time in two months.
While there has been significant unrest in both Libya and Iraq in recent days, oil output in both OPEC members appears to be unaffected so far. Separately, talks to revive an Iranian nuclear deal that may unlock greater crude exports have dragged on, and Russian output has been maintained at levels higher than prior expectations
Technical analysis indicates that oil price is in a bearish trend starting from this week’s high of $97.62 to Wednesday’s low of $88.23 a barrel. Oil investors may place a sell trade order at $90, setting a stop loss function at $93.5 and a take-profit at $85.5.