ទស្សនវិស័យសម្រាប់សប្តាហ៍នេះ
គូរ USD/JPY បានឈានដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុតដែលបានកត់ត្រាកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍សប្តាហ៍មុន (18/5) ជាមួយនឹងកម្រិតខ្ពស់នៃ 138.69 ជិតដល់កម្រិតខ្ពស់នៃ 138.76 (ខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេលប្រហែលកន្លះឆ្នាំចាប់តាំងពីថ្ងៃទី 30/11/2016)។ គំនូសតាង candlestick ប្រចាំថ្ងៃបង្ហាញថាសូចនាករបច្ចេកទេសមានភាពរឹងមាំនាពេលបច្ចុប្បន្ន ដោយ “Ichimoku Kinko Hyo” និង “Dow Theory” បង្ហាញពីសញ្ញាទិញដ៏រឹងមាំនៅក្នុងគ្រប់ពេលវេលាចាប់ពីខ្ពស់ទៅទាប។
ជាមូលដ្ឋាន ការវិវឌ្ឍន៍ចុងក្រោយបង្អស់ដូចជាការកាត់បន្ថយការរំពឹងទុកកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ពីធនាគារកណ្តាលអាមេរិក (FRB) និងផែនការរបស់ធនាគារកណ្តាលជប៉ុនដើម្បីរក្សាគោលនយោបាយបន្ធូរបន្ថយរបស់ខ្លួនមួយរយៈ ក៏ដូចជាការពង្រីកទិន្នផលដែលរីករាលដាលរវាងប្រទេសជប៉ុន។ និងសហរដ្ឋអាមេរិក ទាំងអស់គាំទ្រនិន្នាការកើនឡើងនៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរ USD/JPY ។ ទោះបីជាមានភាពមិនច្បាស់លាស់មួយចំនួន ដូចជាការព្រួយបារម្ភអំពីប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកទាក់ទងនឹងធនាគារក្នុងតំបន់ (ដូចដែលរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរតនាគារលោកស្រី Janet Yellen បានធ្វើអត្ថាធិប្បាយលើភាពចាំបាច់នៃការបង្រួបបង្រួមធនាគារ) ឬបញ្ហាពិដានបំណុលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក (ក្នុងនាមជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៃសភាសហរដ្ឋអាមេរិក លោក Richard McHenry បានបង្ហាញទស្សនៈទុទិដ្ឋិនិយមរបស់គាត់) ពួកគេត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងយកឈ្នះក្នុងរយៈពេលវែង។
ដោយផ្អែកលើចំណុចខាងលើ យើងព្យាករណ៍ថាគូរ USD/JPY នឹងបន្តកើនឡើង ដោយកំណត់គោលដៅខ្ពស់ដែលបានកត់ត្រានៅថ្ងៃទី 21/11/2016 នៃ 142.27។ ព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗដែលត្រូវមើលក្នុងសប្តាហ៍នេះ រួមមានជំនួបរវាងប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក Joe Biden និងប្រធានសភា លោកស្រី Nancy Pelosi ស្តីពីបញ្ហាពិដានបំណុលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ក៏ដូចជាសុន្ទរកថារបស់លោក Robert Kaplan ប្រធានធនាគារ Federal Reserve Bank of Dallas ។ តួលេខផលិតកម្មបឋម និងមិនមែនផលិតកម្មសម្រាប់ខែឧសភា ទិន្នន័យលក់ផ្ទះថ្មីសម្រាប់ខែមេសា និងសន្ទស្សន៍ផលិតកម្ម Richmond Fed សម្រាប់ខែឧសភា។

Outlook for this week
The USD/JPY pair reached close to the high recorded on Thursday last week (18/5), with a high of 138.69, nearing the high of 138.76 (highest in about half a year since 30/11/2016). The daily candlestick chart suggests that the technical indicators are currently strong, with the “Ichimoku Kinko Hyo” and the “Dow Theory” signaling a strong buy signal in all timeframes from higher to lower.
Fundamentally, the latest developments such as the reduction of the interest rate cut expectation from the US Federal Reserve (FRB), and the Bank of Japan’s plan to maintain its easing policy for a while, as well as the expansion of the yield spread between Japan and the United States, all support an upward trend in USD/JPY exchange. Although there are some uncertainties such as the concerns over the US financial system related to regional banks (as the Treasury Secretary, Janet Yellen commented on the necessity of bank consolidations), or the US debt ceiling issue (as the Chairman of the financial services committee of the US Congress, Richard McHenry expressed his pessimistic view), they are expected to be overcome in the long run.
Based on the above, we predict that the USD/JPY pair will continue to rise, targeting the high recorded on 21/11/2016 of 142.27. Important events to be watched this week include a meeting between the US President, Joe Biden and the House Speaker, Nancy Pelosi on the US debt ceiling issue, as well as speeches by Robert Kaplan, the President of the Federal Reserve Bank of Dallas, the preliminary manufacturing and non-manufacturing PMI figures for May, the new home sales data for April, and the Richmond Fed Manufacturing Index for May.