ការវិភាគបច្ចេកទេសទៅលើមាស
នៅក្នុងទីផ្សារនៅអាស៊ីដំបូងនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ (ទី 4 ខែសីហា) តម្លៃមាសគឺចេញពីគំរូនៃការធ្លាក់ចុះដំបូងហើយបន្ទាប់មកកើនឡើង ហើយតម្លៃមាសឥឡូវនេះត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាមានតម្លៃ 1,767.8 ដុល្លារក្នុងមួយអោន។ ក្រឡេកមើលទីផ្សារកាលពីម្សិលមិញវិញ និន្នាការមាសមានការប្រែប្រួលនៅថ្ងៃពុធ ហើយទីផ្សារក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរនៅអាស៊ីមានការប្រែប្រួលកាលពីសប្តាហ៍មុន។ ក្នុងអំឡុងពេលទីផ្សារជួញដូរនៅអឺរ៉ុប សម្ពាធជួរទីមួយនៅតម្លៃ 1770 បានធ្លាក់ចុះដល់ 1760 ហើយមានស្ថេរភាព។ ក្នុងអំឡុងវគ្គជួញដូរនៅទីផ្សារសហរដ្ឋអាមេរិក កម្រិតខ្ពស់ប្រចាំថ្ងៃគឺ 1772.6 ហើយបន្ទាប់មកវាបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងឆាប់រហ័សដែលធ្វើឱ្យកម្រិតទាបប្រចាំថ្ងៃថ្មីនៅ1754 ហើយទីបំផុតបានបិទនៅតម្លៃ 1765.3 ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយអោន ហើយហើយលេចឡើងជារាងវិជ្ជមាន K នៅលើបន្ទាត់ប្រចាំថ្ងៃ។
តាមប្រភពព័ត៌មាន ដោយសារតែភាពតានតឹងផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ តម្លៃមាសបានកើនឡើងដល់ 1,787.8 ដុល្លារក្នុងមួយអោនកាលពីថ្ងៃអង្គារ។ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយនៅតែតានតឹង ហើយភាពមិនប្រថុយប្រថានកំពុងគាំទ្រតម្លៃមាស។
ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ មន្ត្រីរបស់ Fed បានផ្ញើសារមួយចំនួនទៅកាន់ទីផ្សារ ផ្នែកម្ខាងបានរំសាយនូវការរំពឹងទុករបស់ទីផ្សារសម្រាប់ Fed ដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់នៅឆ្នាំក្រោយ។ ម៉្យាងវិញទៀត ក៏បានបង្ហាញអំពីឱកាសនៃការដំឡើងអត្រាការប្រាក់ 50bps ក្នុងខែកញ្ញា ប៉ុន្តែក៏អាចមានការដំឡើងអត្រា 75bps ប្រសិនបើអតិផរណាមិនប្រសើរឡើង។ ដូច្នេះទិន្នន័យសេដ្ឋកិច្ចបន្ទាប់របស់សហរដ្ឋអាមេរិកដែលបានចេញផ្សាយនឹងក្លាយជាគន្លឹះដែលផ្តល់ការណែនាំសម្រាប់គោលនយោបាយដំឡើងអត្រាការប្រាក់របស់ Fed ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ ETF រក្សាទុកមាសដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក បន្ទាប់ពីបន្ថែមនៃការរក្សាទុកមាស 0.58 តោនកាលពីថ្ងៃទី 29 ខែកក្កដា ពេលវេលាសហរដ្ឋអាមេរិក វាបានកាត់បន្ថយជាបន្តបន្ទាប់នូវការកាន់កាប់មាសរបស់ខ្លួនចំនួន 5.22 តោននៅថ្ងៃទី 2 និង 3 ខែសីហា។ ទិន្នន័យបង្ហាញថា ស្ថាប័ននៅតែមិនមានសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះការរំពឹងទុកនៃមាសក្នុងរយៈពេលខ្លី។
នៅលើផ្នែកបច្ចេកទេស តម្លៃមាសស្ថិតនៅលើតារាងប្រចាំថ្ងៃ និងរងផលប៉ះពាល់ដោយស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយនឹងធ្វើឲ្យទីផ្សារបានកើនឡើងក្នុងរយៈពេលខ្លី។ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះកម្រិតខ្ពស់កាលពីម្សិលមិញនៅ 1772 និង resistance ទីមួយនៃ 1780 ។
តម្លៃមាសកំពុងខិតជិតទីតាំងខាងលើនៃក្រុម Bollinger Band ហើយសូចនាករ KD គឺឆ្លងកាត់នៅការធ្លាក់ចុះ ហើយមានឱកាសសម្រាប់ការកែតម្រូវ។ នៅក្នុងវដ្ត 4 ម៉ោង ទីផ្សារបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងដល់ 1755/1754 ហើយមានស្ថេរនៅទីនោះពីម្សិលមិញ ហើយអ្នកអាចបន្តយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះតម្លៃទម្រក្នុងអំឡុងពេលថ្ងៃនោះ។
លើសពីនេះទៀតតម្លៃមាសកំពុងរត់នៅពីលើផ្លូវកណ្តាលនៃក្រុម Bollinger Band ហើយសូចនាករ KD កាត់គ្នាហើយនៅតែមានសន្ទុះដូចកាលពីសប្តាហ៍មុន។ ក្នុងរយៈពេល 1 ម៉ោង bulls ត្រូវបានរៀបចំយ៉ាងក្រាស់ ហើយសន្ទុះកើនឡើងខ្លាំង ប៉ុន្តែវានៅជិតចំណុច resistance ខាងលើ ហើយសូចនាករ KD ក៏កំពុងដំណើរការក្នុងកម្រិតខ្ពស់ផងដែរ។
ដោយសារទិន្នន័យមិនមែនកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងត្រូវបានចេញផ្សាយនៅថ្ងៃស្អែក ទីផ្សារមានទំនោរមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយនៅតែមានភាពច្របូកច្របល់ ដូច្នេះវាត្រូវបានផ្ដល់អនុសាសន៍ឱ្យធ្វើបន្ថែមទៀតលើការធ្លាក់ចុះនៃប្រតិបត្តិការក្នុងពេលថ្ងៃ។

In early Asian session on Thursday (August 4), spot gold is currently out of a pattern of first falling and then rising, and the price of gold is now reported at US$1,767.8 per ounce. Looking back on yesterday’s market, the trend of gold was volatile on Wednesday, and the market during the Asian session was volatile last week. During the European session, the first-line pressure of 1770 retraced to 1760 and stabilized. During the US session, the daily high was 1772.6, and then it fell rapidly to refresh the daily low to 1754, and finally closed at 1765.3 US dollars per ounce, and a positive K was received on the daily line.
On the news, due to geopolitical tensions, the price of gold soared to $1,787.8 an ounce on Tuesday. At present, the geopolitical situation is still tense, and risk aversion is supporting gold.
At the same time, Fed officials sent some messages to the market, one side, dispelling market expectations for the Fed to cut interest rates next year. On the other hand, hinted at a chance of just a 50bps rate hike in September, but also a 75bps rate hike if inflation doesn’t improve. Therefore, the next US economic data released will be the key, providing guidance for the Fed’s interest rate hike policy.
According to the report of the world’s largest gold ETF, after the recent increase of 0.58 tons of gold on July 29, U.S. time, it subsequently reduced its holdings of gold by a total of 5.22 tons on August 2 and 3. The data shows that institutions are still not optimistic about the prospect of gold in the short term.
On the technical side, spot gold is on the daily chart and affected by the geopolitical situation, the market has risen in the short-term. Pay attention to yesterday’s highs of 1772 and the first-line resistance of 1780.
The price of gold is approaching the upper track position of the Bollinger Band, and the KD indicator is dead cross at downward, and there is a chance for a correction. In the 4-hour cycle, the market fell sharply to 1755/1754 and stabilized yesterday.
You can continue to pay attention to the support of this position during the day. In addition, the price of gold is running above the middle track of the Bollinger Band, and the KD indicator golden cross still has the momentum of last week.
In 1 hour, the bulls were densely arranged, and the upward momentum was strong, but it was close to the upper resistance, and the KD indicator was also running at a high level. As the US non-farm data will be released tomorrow, the market tends to be cautious, and the geopolitical situation is still fermenting, so it is recommended to do more on dips in intraday operations.