អ្នកលេងដ៏ធំបំផុតនៅក្នុងទីផ្សាររតនាគារសហរដ្ឋអាមេរិក
ពីប្រាក់សោធននិវត្តន៍របស់ជប៉ុន និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដល់រដ្ឋាភិបាលបរទេស និងធនាគារពាណិជ្ជរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលនៅពេលពួកគេឈរតម្រង់ជួរដើម្បីទទួលបានបំណុលរបស់រដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិក ឥឡូវនេះភាគច្រើនបានចាកចេញ។ ហើយបន្ទាប់មកមាន Federal Reserve ដែលកាលពីប៉ុន្មានសប្តាហ៍មុនបានបង្កើនល្បឿនដែលខ្លួនគ្រោងនឹងដក Treasuries ចេញពីតារាងតុល្យការរបស់ខ្លួនរហូតដល់ $60 ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយខែ។
ប្រសិនបើប្រភពមួយឬពីរនៃតម្រូវការដ៏ស្ថិតស្ថេរទាំងនេះជាធម្មតាត្រូវបានធានា ផលប៉ះពាល់ ខណៈពេលដែលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ទំនងជាមានហេតុផលតិចតួចសម្រាប់ការជូនដំណឹង។ ប៉ុន្តែសម្រាប់ពួកគេម្នាក់ៗក្នុងការដកថយ គឺជាប្រភពនៃក្តីបារម្ភដែលមិនអាចប្រកែកបាន ជាពិសេសការកើតឡើងនៃការប្រែប្រួលដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក សាច់ប្រាក់កាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺន និងការដេញថ្លៃខ្សោយនៃខែថ្មីៗនេះ។ការកើនឡើងនេះបើយោងតាមអ្នកឃ្លាំមើលទីផ្សារវាក៏ជាដំណឹងអាក្រក់ផងដែរសម្រាប់អ្នកជាប់ពន្ធនៅសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលនៅទីបំផុតនឹងត្រូវកំណត់វិក្កយបត្រសម្រាប់ការចំណាយលើការខ្ចីប្រាក់ខ្ពស់។
រតនាគារបានធ្លាក់ចុះម្តងទៀតកាលពីថ្ងៃអង្គារនៅអាស៊ី។ ទិន្នផលនៅលើមូលបត្របំណុលអាមេរិករយៈពេល 30 ឆ្នាំបានកើនឡើងចំនួន 9 ពិន្ទុដល់ 3.94% ដែលជាកម្រិតខ្ពស់បំផុតចាប់តាំងពីឆ្នាំ 2014 ខណៈពេលដែលសញ្ញាប័ណ្ណរយៈពេល 10 ឆ្នាំបានកើនឡើងប្រាំពីរពិន្ទុដល់ 3.95% ។
ដើម្បីឱ្យប្រាកដ មនុស្សជាច្រើនបានទស្សន៍ទាយពីដំណើរផ្លូវនៃទីផ្សាររតនាគារក្នុងរយៈពេលមួយទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ សម្រាប់តែអ្នកទិញ (និងធនាគារកណ្តាល) ប៉ុណ្ណោះក្នុងការវាយលុក និងគាំទ្រទីផ្សារ។ ជាការពិតណាស់ ប្រសិនបើ Fed ងាកចេញពីភាពលំអៀងនៃគោលនយោបាយរបស់ខ្លួន ខណៈដែលមួយចំនួនកំពុងភ្នាល់ ការប្រមូលផ្តុំគ្នាខ្លីៗនៅក្នុង Treasuries កាលពីសប្តាហ៍មុនប្រហែលជាគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្តើមប៉ុណ្ណោះ។អ្នកវិភាគ និងអ្នកវិនិយោគនិយាយថា ជាមួយនឹងអតិផរណាលឿនបំផុតក្នុងរយៈពេលជាច្រើនទស្សវត្សដែលរារាំងសមត្ថភាពរបស់មន្ត្រីក្នុងការបន្ធូរបន្ថយគោលនយោបាយក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីនេះ ពេលនេះទំនងជាមានភាពខុសគ្នាច្រើន។ការហាមឃាត់ការចំណាយលើការការពារយ៉ាងតឹងរ៉ឹងបានធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសោធននិវត្តន៍ដ៏ធំរបស់តូក្យូបង្កកចេញពីទីផ្សាររតនាគារផងដែរ។ ទិន្នផលនៅលើកំណត់ត្រារយៈពេល 10 ឆ្នាំរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងល្អនៅក្រោមសូន្យសម្រាប់អ្នកទិញដែលបង់ប្រាក់ដើម្បីលុបបំបាត់ការប្រែប្រួលរូបិយប័ណ្ណពីការត្រឡប់មកវិញរបស់ពួកគេ ទោះបីជាអត្រាបន្ទាប់បន្សំបានលោតលើសពី 4% ក៏ដោយ។ការចំណាយលើការការពារបានកើនឡើងស្របគ្នាជាមួយនឹងប្រាក់ដុល្លារ ដែលបានកើនឡើងច្រើនជាង 25% នៅឆ្នាំនេះធៀបនឹងប្រាក់យ៉េន ដែលជាទិន្នន័យច្រើនបំផុតបើគិតត្រលប់ទៅឆ្នាំ 1972។ដោយសារ Fed បានបន្តជំរុញអត្រាការប្រាក់ដើម្បីទប់ទល់អតិផរណាលើសពី 8% ប្រទេសជប៉ុនក្នុងខែកញ្ញាបានធ្វើអន្តរាគមន៍ដើម្បីគាំទ្ររូបិយប័ណ្ណរបស់ខ្លួនជាលើកដំបូងចាប់តាំងពីឆ្នាំ 1998 ការបង្កើនការរំពឹងទុកប្រទេសនេះប្រហែលជាត្រូវចាប់ផ្តើមលក់ឃ្លាំងស្តុកទុករបស់ខ្លួនដើម្បីជំរុញបន្ថែមទៀត។ ហើយមិនមែនមានតែប្រទេសជប៉ុនទេ។ បណ្តាប្រទេសជុំវិញពិភពលោកបាននឹងកំពុងកាត់បន្ថយទុនបំរុងប្តូររូបិយប័ណ្ណបរទេសរបស់ពួកគេដើម្បីការពាររូបិយប័ណ្ណរបស់ពួកគេធៀបនឹងប្រាក់ដុល្លារដែលកើនឡើងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែថ្មីៗនេះ។ទិន្នន័យរបស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិបង្ហាញថា ធនាគារកណ្តាលដែលមានទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើនបានកាត់បន្ថយស្តុករបស់ពួកគេចំនួន 300 ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំនេះ។នោះមានន័យថាតម្រូវការមានកំណត់នៅល្អបំផុតពីក្រុមអ្នកវិនិយោគដែលមិនប្រកាន់តម្លៃដែលតាមទម្លាប់ដាក់ទុនបម្រុងប្រហែល 60% ឬច្រើនជាងនេះទៅក្នុងការវិនិយោគប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក។ ក្រុមហ៊ុន Citigroup Inc. បានបង្ហាញពីការព្រួយបារម្ភថាការធ្លាក់ចុះនៃការកាន់កាប់របស់ធនាគារកណ្តាលបរទេសអាចកំណត់ពីភាពចលាចលថ្មីៗ រួមទាំងសក្តានុពលសម្រាប់អ្វីដែលគេហៅថា ភាពតក់ស្លុតនៃហានិភ័យ នៅពេលដែលការខាតបង់ទីផ្សារភ្លាមៗបង្ខំឱ្យវិនិយោគិនកាត់បន្ថយបុគ្គលិកយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ការផ្តោតអារម្មណ៍ទៅលើទិន្នន័យអតិផរណានៅក្នុងថ្ងៃនេះជាមួយនឹងការទិន្នន័យ PPI របស់សហរដ្ឋអាមេរិកហើយបន្ទាប់មក CPI នៅថ្ងៃស្អែកក្នុងសប្តាហ៍នេះ។

The largest player in the U.S. Treasury market
From Japanese pension and life insurers to foreign governments and U.S. commercial banks, most have now left as they lined up for U.S. government debt. Then there’s the Federal Reserve, which in recent weeks has boosted its plan to remove Treasuries from its balance sheet to $60 billion a month.
If one or both sources of these ongoing demands are generally warranted, the impact, while significant, may be little cause for concern. But for each of them, the withdrawal is an indisputable concern, especially given the unprecedented volatility, deteriorating cash and weak bids in recent months. Market watchers believe that such a rise will eventually have to set the bill for higher borrowing costs.
Asian government bonds fell again on Tuesday. The 30-year Treasury yield rose 9 points to 3.94%, its highest level since 2014, while the 10-year yield rose 7 points to 3.95%.
To be sure, many have predicted the course of the U.S. Treasury market over the past decade, and only buyers (and central banks) will attack and support the market. Of course, if the Fed abandons its policy bias and some bet on a brief rally in Treasuries last week, that could be just the beginning. Analysts and investors say inflation is the fastest in decades, hampering the ability for officials to ease policy in the short term, which could now have a big impact. Tokyo’s huge pensions are also frozen out of the bond market. U.S. 10-year record yields are well below zero, and buyers pay to smooth out currency fluctuations from their returns, even as margin rates jump by more than 4%. Defense spending rose in tandem with the dollar, which has risen more than 25 percent against the yen this year, the most since 1972. As the Fed continues to push rates to resist. Japan’s inflation topped 8 percent in September, intervening to prop up its currency for the first time since 1998, raising expectations the country may start selling its inventories for a further boost. And it’s not just Japan. Countries around the world have been reducing foreign exchange reserves in recent months to protect their currencies from a rising dollar, according to the International Monetary Fund. Inventories in emerging markets have fallen by $300 billion this year, meaning demand has been constrained. It’s best to get around 60% or more of your reserves from non-prudent investors. This is used to invest in dollars. Citigroup is concerned that foreign central bank cuts could limit recent volatility, including the possibility of a so-called risk shock, as sudden market losses force investors to slash jobs. Focus on inflation data today, US PPI data, then CPI tomorrow this week.