អត្រាការប្រាក់សហរដ្ឋក្នុងឆ្នាំនេះ
ក្រុមហ៊ុន Goldman Sachs និង Bank of America ពួកគេរំពឹងថា ធនាគារកណ្តាលអាមេរិកនឹងដំឡើងអត្រាការប្រាក់ 3 ដងទៀតនៅឆ្នាំនេះ ដោយបានលើកការប៉ាន់ស្មានរបស់ពួកគេ បន្ទាប់ពីទិន្នន័យបានចង្អុលបង្ហាញពីអតិផរណាជាប់លាប់ និងទីផ្សារការងារដែលមានភាពល្អប្រសើក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន។
យោងតាមទិន្នន័យកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ បានឱ្យដឹងថា តម្លៃអ្នកផលិតបានកើនឡើងក្នុងខែមករាដែលជាកាកើនឡើងមួយគួរឲ្យកត់សម្គាល់ក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែ ខណៈពេលដែលរបាយការណ៍របស់នាយកដ្ឋានការងារបានបង្ហាញពីចំនួនជនជាតិអាមេរិកដែលដាក់ពាក្យបណ្តឹងទាមទារអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់អ្នកអត់ការងារធ្វើបានធ្លាក់ចុះកាលពីសប្តាហ៍មុន។
អ្នកសេដ្ឋកិច្ច Goldman Sachs ដឹកនាំដោយ Jan Hatzius នេះបើតាមការលើកឡើងក្នុងកំណត់ត្រាចុះថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ “ដោយមើលឃើញពីកំណើនដ៏រឹងមាំ និងព័ត៌មានអតិផរណាកាន់តែរឹងមាំ យើងកំពុងបន្ថែមការដំឡើងអត្រាការប្រាក់ 25bp (0.25%) នៅក្នុងខែមិថុនាដូចទៅនឹងការព្យាករណ៍របស់ Fed (ធនាគាកណ្ដាល) សម្រាប់អត្រាខ្ពស់បំផុត 5.25%-5.5%” ។
Bank of America Global Research ក៏រំពឹងថានឹងមានការដំឡើង 25bps នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំខែមិថុនារបស់ Fed ដោយជំរុញអត្រាការប្រាក់រហូតដល់ 5.25%-5.5% ។បន្ទាប់ពីទិន្នន័យរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកថ្មីៗនេះ ធនាគារវិនិយោគអ៊ឺរ៉ុប UBS បាននិយាយថា ខ្លួនរំពឹងថា Fed នឹងដំឡើងអត្រាការប្រាក់ 25 bps(0.25%) នៅកិច្ចប្រជុំខែមីនា និងឧសភា ដែលអាចទុកឱ្យអត្រាការប្រាក់របស់ Fed នៅចន្លោះ 5%-5.25% ។ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ UBS បានប៉ាន់ប្រមាណថា Fed នឹងបន្ធូរបន្ថយអត្រាការប្រាក់នៅឯកិច្ចប្រជុំខែកញ្ញាឆ្នាំនេះ។
សេដ្ឋវិទូភាគច្រើនដែលត្រូវបានស្ទង់មតិដោយ Reuters មុនពេលទិន្នន័យចុងក្រោយបាននិយាយថាពួកគេរំពឹងថា Fed នឹងដំឡើងអត្រាការប្រាក់យ៉ាងហោចណាស់ពីរដងបន្ថែមទៀតនៅក្នុងប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះ ជាមួយនឹងហានិភ័យរបស់ពួកគេនឹងខ្ពស់ជាងនេះ។ គ្មាននរណាម្នាក់ក្នុងចំណោមពួកគេរំពឹងថានឹងកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់នៅឆ្នាំនេះទេ។

US Interest Rates This Year
Goldman Sachs and Bank of America expect the US Federal Reserve to hike interest rates three more times this year, at present, they’re raising their estimates after data pointed to steady inflation and a strong labor market.
The Producer prices index rose in January, the most significant increase in seven months, according to data released by the Department of Labor on Thursday. Initial claims for state unemployment benefits dropped last week.
Goldman Sachs economist, led by Jan Hatzius, said in a statement on Thursday: “Considering the strong economy and low inflation news, we are adding 25 basis points (0.25%) to June’s rate hike and The Fed (Central Bank) forecast for the highest rate of 5.25% -5.5%.”
Bank of America Global Research also expects a 25bps hike at the Fed’s June meeting, pushing interest rates to 5.25% -5.5%. The Fed is expected to raise interest rates by 25 bps (0.25%) at its March and May meetings, which could leave the Fed rate between 5% -5.25%. However, UBS estimates the Fed will ease interest rates at the September meeting this year.
Most economists surveyed by Reuters before the latest data said they expect the Fed to hike interest rates at least twice in the coming months with their risks higher than this. None of them expect to cut interest rates this year.