គេហទំព័រ -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> ទស្សនវិស័យសម្រាប់ថ្ងៃនេះ
USD/JPY បានស្ទុះងើបឡើងវិញពីកម្រិតទាបចុងក្រោយបំផុតរបស់ខ្លួននៃ 143.52 នៅថ្ងៃទី 5 ខែតុលា មុនពេលកើនឡើងដល់ 145.84 កាលពីម្សិលមិញ ដោយខិតជិតដល់កម្រិតខ្ពស់នៃ 145.90 មុនពេលអន្តរាគមន៍នៅថ្ងៃទី 22 ខែកញ្ញា។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ទីផ្សារបានបំបែកចេញពីចំណុច Resistance សំខាន់ៗទាំងអស់ ហើយសញ្ញាទិញដ៏ខ្លាំងមួយត្រូវបានណែនាំ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ដោយសារមាន “បន្ទាត់ព្រមានសម្រាប់អន្តរាគមន៍ដោយរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន និងធនាគារកណ្តាលជប៉ុន (Kanda Ceiling 145.90)” ដែលត្រូវបានគេយល់ថាជាចំណុច តម្លៃរបារឹងមាំនៅលើការកើនឡើង វាមិនមែនជាការងាយស្រួលក្នុងការបន្តការកើនឡើងនោះទេ។
ជាពិសេស ដោយសារថ្ងៃនេះជាថ្ងៃបញ្ចប់នៃថ្ងៃឈប់សម្រាកចំនួនបីជាប់គ្នានៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន និងធនាគារកណ្តាលជប៉ុនទំនងជានឹងបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីទប់ស្កាត់ការធ្លាក់ថ្លៃនៃប្រាក់យ៉េន។ លើសពីនេះ នៅឯកិច្ចប្រជុំរដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុ និងអភិបាលធនាគារកណ្តាល G20 ដែលចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃស្អែកនេះ ទំនងជាមានការកត់សម្គាល់ដែលបង្ហាញពីការអត់ធ្មត់លើភាពរឹងមាំរបស់ប្រាក់ដុល្លារ (រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុ Yellen បាននិយាយនៅថ្ងៃទី 6 ខែតុលា យើងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ទៅនឹងផលប៉ះពាល់ ហើយវាមានហានិភ័យនៃការកែតម្រូវទីតាំងឆ្ពោះទៅរកសន្ទស្សន៍តម្លៃទំនិញប្រើប្រាស់ប្រចាំខែកញ្ញារបស់សហរដ្ឋអាមេរិកដែលគ្រោងនឹងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី 13 ខែតុលា ដូច្នេះវាមានហានិភ័យនៃការដកថយនៃអត្រាប្តូរប្រាក់ដុល្លារ-យ៉េននៅថ្ងៃនេះ។ (នៅក្នុងដំណាក់កាលដែលតំលៃពិដាន Kanda ត្រូវបានបំបែកនៅតម្លៃ 145.90 ហើយឡើងដល់កម្រិត 146 យ៉េន រដ្ឋាភិបាល និងធនាគារកណ្តាលជប៉ុននឹងមិនត្រឹមតែពិនិត្យមើលការរំលោះរបស់ប្រាក់យ៉េន និងពិនិត្យអត្រាការប្រាក់ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏មានហានិភ័យផងដែរដែលថាការអន្តរាគមន៍ជុំទីពីរ។ នឹងត្រូវបានសម្រេច។ (សន្មត់ថាទីផ្សារនឹងប្រែប្រួលដោយសារតែការកត់សម្គាល់ដោយតួលេខសំខាន់ៗ)។

The dollar/yen pair rebounded from the most recent low of 143.52 recorded on October 5th, and then surged to 145.84 yesterday, approaching the high of 145.90 just before the intervention on September 22nd. In the meantime, the market has broken out of all the major resistance points, and a strong buy signal has been suggested. However, since there is a “warning line for intervention by the Japanese government and the Bank of Japan (Kanda Ceiling 145.90)” which is perceived as a strong resistance on the upside, it is considered that it will not be easy to continue rising from here.
In particular, since today marks the end of three consecutive holidays in Japan, there is a risk that the Japanese government and the Bank of Japan will step up efforts to restrain the yen’s depreciation. In addition, at the G20 finance ministers and central bank governors meeting starting tomorrow, there is a risk that remarks will be made that may imply a restraint on the strength of the dollar (on October 6, Treasury Secretary Yellen said, we are paying attention to the impact.”), and there is a risk of a position adjustment toward the US September consumer price index scheduled for October 13, so there is a risk of a pullback in the dollar-yen exchange rate today. (In the phase where the Kanda ceiling breaks out of 145.90 and climbs to the 146-yen level, the government and the Bank of Japan will not only check the yen’s depreciation and check the rate, but there is also the risk that the second round of live-fire intervention will be decided. (Assuming that the market will be volatile due to remarks by key figures).