គេហទំព័រ -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> មាសធ្លាក់ចុះដោយសារកម្លាំងប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក
តម្លៃហាងឆេងមាសមានការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងពីសប្តាហ៍មុន ដោយសារភាពរឹងមាំនៃប្រាក់ដុល្លារ និងការកើនឡើងនៃភាពមិនច្បាស់លាស់លើគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានថ្លឹងថ្លែងលើចំណង់ចង់បានលោហៈពណ៌លឿង។
មាស Spot បានធ្លាក់ចុះ 0.2% ដល់ $1,710 ក្នុងមួយអោន ខណៈដែលអនាគតមាសបានធ្លាក់ចុះជិត 0.1% ដល់ $1,721 ក្នុងមួយអោនត្រឹមម៉ោង 22:15 ET
តម្លៃហាងឆេងមាសទាំងពីរបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងកាលពីសប្តាហ៍មុនលើការព្រួយបារម្ភកាន់តែខ្លាំងឡើងដែលថា Federal Reserve នឹងបន្តដំឡើងអត្រាការប្រាក់ក្នុងល្បឿនលឿនក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។
តម្លៃមាសបានមើលឃើញសម្ពាធថ្មីកាលពីថ្ងៃចន្ទ ខណៈដែលប្រាក់ដុល្លារបានកើនឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់ថ្មីរយៈពេល 20 ឆ្នាំ ខណៈដែលទិន្នផលរតនាគារក៏កើនឡើងផងដែរ។ ទិន្នន័យកាលពីថ្ងៃសុក្របានបង្ហាញថា បញ្ជីប្រាក់បៀវត្សរ៍មិនមែនកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានកើនឡើងលើសពីការរំពឹងទុកនៅក្នុងខែសីហា ដែលផ្តល់ឱ្យ Fed មានពេលបន្ថែមទៀតដើម្បីរក្សាអត្រាដ៏ខ្ពស់របស់ខ្លួនថែមទៀត។​​ ខណៈពេលដែលកំណើនប្រាក់ឈ្នួលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកមានភាពយឺតយ៉ាវ និងភាពអត់ការងារធ្វើបានកើនឡើង ពាណិជ្ជករកំពុងកំណត់តម្លៃក្នុងឱកាស 57% នៃការដំឡើង 75 ចំណុចមូលដ្ឋាននៅឯកិច្ចប្រជុំបន្ទាប់របស់ Fed ដោយមើលឃើញភាពតឹងតែងគ្រប់គ្រាន់នៅក្នុងទីផ្សារការងារ។
តម្លៃមាសបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងពីកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ 2022 នៅពេលដែល Fed បានចាប់ផ្តើមដំឡើងអត្រាការប្រាក់ និងជំរុញទិន្នផល។  ធនាគារកណ្តាលកំពុងសម្លឹងរកមើលការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងអតិផរណាដែលឈានដល់កម្រិតខ្ពស់រយៈពេល 40 ឆ្នាំលើការកើនឡើងតម្លៃម្ហូបអាហារ និងប្រេងឥន្ធនៈ។ ថ្មីៗនេះ សមាជិកមួយចំនួននៃធនាគារកណ្តាលបានបង្ហាញថា អត្រាការប្រាក់ទំនងជានឹងបន្តកើនឡើងរហូតដល់អតិផរណាកាន់តែខិតទៅជិតគោលដៅ 2% របស់ធនាគារ។
សម្រាប់ថ្ចៃនេះ​តម្លៃមាសរំកិលពីចន្លោះ​​ 1725.00 ដុល្លារទៅ 1693.00​ដុល្លារក្នុងមួយអោន។​ ខ្ញុំលើកទឹកចិត្តបងប្អូនវិនិយោគិនទាំងរងចំាលក់នៅតម្លៃ1725.00ដុល្លារនិងកំណត់ប្រាក់ចំណេញនៅ1710.00ដុល្លារ និងកំណត់ហានិភ័យនៅ1735.00ដុល្លារក្នុងមួយអោន។

Gold weakens as dollar strengthens
Spot gold was down 0.2% at $1,710 per ounce as at 22:15 ET (02:15GMT), while gold futures were down nearly 0.1% at $1,721 per ounce. Odds for both golds fell sharply last week amid growing concerns that the Federal Reserve will continue to raise interest rates rapidly in the near future.
Gold prices came under fresh pressure on Monday as U.S. Treasury yields rose and the dollar hit a fresh 20-year high. Data on Friday showed U.S. nonfarm payrolls rose more than expected in August, giving the Federal Reserve more time to keep interest rates high. With U.S. wage growth slowing and unemployment rising, traders see a 57% chance of a 75-basis point rate hike at the next Fed meeting, as markets are already nervous enough.
Gold prices have fallen sharply from their 2022 highs as the Federal Reserve begins to raise interest rates and boost output. Central banks are looking to fight inflation, which has hit its highest level in 40 years due to rising food and fuel prices. Recently, some central bank members said that interest rates may continue to rise until inflation approaches the central bank’s 2% target.