គេហទំព័រ -> Derivatives Broker -> Daily Analysis -> អត្រាការប្រាក់ និងដំណើរការធនាគាកណ្ដាលសហរដ្ឋអាមេរិក
• 15-12-2022
អត្រាការប្រាក់ និងដំណើរការធនាគាកណ្ដាលសហរដ្ឋអាមេរិក
ប្រធានធនាគាកណ្ដាលសហរដ្ឋអាមេរិក លោក Jerome Powell បានថ្លែងសុទ្ទរកថាកាលពីថ្ងៃពុធវេលលាម៉ោង 2:30am រំលងអាធ្រាតម៉ោងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាថា ធនាគារកណ្តាលនឹងផ្តល់ការដំឡើងអត្រាការប្រាក់បន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំក្រោយ បើទោះបីជាសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះឆ្ពោះទៅរកវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចដែលអាចកើតមានក៏ដោយ ប្រធាន Fed លោក Jerome Powell បាននិយាយកាលពីថ្ងៃពុធដោយលើកហេតុផលថាការចំណាយខ្ពស់នឹងត្រូវបង់ប្រសិនបើធនាគារកណ្តាលអាមេរិកមិនទទួលបានការគ្រប់គ្រងខ្លាំងលើអតិផរណា។ .
Powell បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានបន្ទាប់ពីគណៈកម្មាធិការកំណត់គោលនយោបាយរបស់ធនាគាកណ្ដាលបានដំឡើងអត្រាការប្រាក់គោលរបស់ខ្លួន ដោយពាក់កណ្តាលភាគរយ(0.50%) ហើយបានព្យាករណ៍ថាវានឹងបន្តកើនឡើងលើសពី 5% នៅក្នុង ឆ្នាំ 2023 ដែលជាកម្រិតមួយដែលមិនធ្លាប់បានឃើញចាប់តាំងពីការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងខ្លាំងក្នុងឆ្នាំ 2007 ។
ការកើនឡើងនៃការចំណាយលើការខ្ចីប្រាក់ទាំងនោះនឹងកើតមានឡើងបើទោះបីជាសេដ្ឋកិច្ចដែលមន្ត្រីរបស់ធនាគាកណ្ដាល បានព្យាករណ៍ថានឹងដំណើរការក្នុងល្បឿនជិតដល់ឆ្នាំក្រោយ ជាមួយនឹងអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំ 0.5% និងអត្រាអ្នកគ្មានការងារធ្វើជិតដល់ចំណុចខ្ពស់បំផុតនៅចុងឆ្នាំ 2023 លើសពីនេះទៅទៀតការកើនឡើងជាប្រវត្តិសាស្ត្រទាក់ទងនឹងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច។
លោក Powell បាននិយាយនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានមួយថា “យើងមិននិយាយអំពីវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចប្រភេទនេះទេ ដែលជាប្រភេទនៃការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ច។ យើងគ្រាន់តែធ្វើការព្យាករណ៍((យើងនិងមានវិធីដែលមិនមានការប៉ះពាល់ទាំងស្រុងក្នុងការស្ដារស្ថិរភាពតម្លៃ)) ។លោកបានពណ៌នាអំពីអត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយឺត ដែលកំណត់ដោយមន្ត្រីធនាគាកណ្ដាលនៅឆ្នាំក្រោយថានៅតែ “តិចតួច”។ប្រធានធនាគាកណ្ដាលបាននិយាយថា “ខ្ញុំមិនគិតថាវានឹងមានលក្ខណៈគ្រប់គ្រាន់ដែលអាចហៅវបានជាវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចទេ នោះជាកំណើនវិជ្ជមាន” ទោះបីជា “វាហាក់មើលទៅមិនដូចជាការរីកចំរើនក៏ដោយ។”ប៉ុន្តែទិដ្ឋភាពផ្សេងទៀតនៃការព្យាកររបស់ធនាគាកណ្ដាលជាពិសេសការកើនឡើងនៃអត្រាគ្មានការងារធ្វើដល់ 4.6% ពី 3.7% បច្ចុប្បន្នគឺស្របជាមួយនឹងការធ្លាក់ចុះនៃការដោះស្រាយនៅពេលដែលធនាគារកណ្តាលរក្សាអត្រាគោលនយោបាយគោលដៅរបស់ខ្លួននៅ “កម្រិតរឹតបន្តឹង”។ការកើនឡើងអត្រាការប្រាក់កាលពីថ្ងៃពុធ ដែលត្រូវបានអនុម័តជាឯកច្ឆ័ន្ទដោយអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយរបស់ធនាគាកណ្ដាលនិងត្រូវបានរំពឹងទុកយ៉ាងទូលំទូលាយដោយទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុបានលើកអត្រាគោលនយោបាយគោលដៅទៅជួរ 4.25%-4.50% ដោយមន្ត្រីរំពឹងថាវានឹងកើនឡើងដល់កម្រិតចន្លោះពី 5.00% និង 5.25% បន្ទាប់។ អ្នកបង្កើតគោលនយោបាយចំនួន 7 នាក់ក្នុងចំណោម 19 នាក់ដែលបានព្យាករណ៍អត្រាខ្ពស់ជាងនេះនឹងត្រូវការ ហើយធនាគារកណ្តាលអាមេរិកមានឯកច្ឆ័ន្ទថាហានិភ័យត្រូវបានផ្អៀងទៅរកអតិផរណាខ្ពស់ជាងការរំពឹងទុកជាជាងការភ្ញាក់ផ្អើលក្នុងទិសដៅផ្សេងទៀត។
ទោះបីជាមានភាពប្រសើរឡើងនាពេលថ្មីៗនេះក៏ដោយ វិធានការណ៍ដែលពេញចិត្តរបស់ធនាគាកណ្ដាលនៃអតិផរណានៅតែមានប្រហែលបីដងនៃគោលដៅរបស់ធនាគារកណ្តាល ហើយអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយនឹងចំណាយពេលយ៉ាងហោចណាស់បីឆ្នាំដើម្បីធ្លាក់ចុះ។មានតែមន្ត្រីធនាគាកណ្ដាលពីរនាក់ក្នុងចំណោម 19 នាក់ប៉ុណ្ណោះដែលឃើញអត្រាការប្រាក់គោលស្ថិតក្រោម 5% នៅឆ្នាំក្រោយ ដែលជាសញ្ញានៃការយល់ស្របយ៉ាងទូលំទូលាយដើម្បីទប់ទល់នឹងអតិផរណា។សារពីធនាគាកណ្ដាល កាលពីថ្ងៃពុធក៏បានប្រឆាំងនឹងការរំពឹងទុករបស់ទីផ្សារដែលថាទិន្នន័យថ្មីៗដែលបង្ហាញពីការថយចុះអតិផរណាអាចរុញច្រានធនាគារកណ្តាលចេញពីផ្លូវដ៏អាក្រក់របស់ខ្លួន ហើយផ្លាស់ទីអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយឆ្ពោះទៅរកការកាត់អត្រាការប្រាក់មុនដំណាច់ឆ្នាំក្រោយ។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍ថ្មីនេះត្រូវបានចេញផ្សាយបន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំគោលនយោបាយដែលបានដកថយពីការដំឡើងអត្រាការប្រាក់បីភាគបួន(0.75%)នៃភាគរយដែលបានថ្លែងនៅឯការសម្រេចលើកចុងក្រោយ។ភាគហ៊ុនរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានធ្លាក់ចុះកាលពីថ្ងៃពុធ។ នៅក្នុងទីផ្សាររតនាគារសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបញ្ជូនការសម្រេចចិត្តគោលនយោបាយរបស់ធនាគាកណ្ដាលទៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិតប្រាកដ ទិន្នផលត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរតិចតួចទៅទាបជាងបន្តិច។ ប្រាក់ដុល្លារបានធ្លាក់ចុះធៀបនឹងរូបិយប័ណ្ណផ្សេងទៀត។
លោក Powell គាត់បាននិយាយថា “វាមិនសំខាន់ទេថាតើយើងទៅលឿនប៉ុណ្ណា” ដោយកត់សម្គាល់ថាបញ្ហាធំជាងដែលកំពុងប្រឈមមុខនឹងអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយគឺការស្វែងរកចំណុចបញ្ចប់ “រឹតបន្តឹងសមរម្យ” និងកំណត់ថាតើត្រូវរក្សាតម្លៃនៅទីនោះរយៈពេលប៉ុន្មាន។
លោក Powell បាននិយាយថា “ការផ្តោតអារម្មណ៍របស់យើងនៅពេលនេះ គឺពិតជាលើការផ្លាស់ប្តូរគោលជំហរគោលនយោបាយរបស់យើងទៅមួយ ដែលមានកម្រិតគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីធានាឱ្យមានការវិលត្រឡប់នៃអតិផរណា ទៅកាន់គោលដៅ 2% របស់យើងតាមពេលវេលា វាមិនមែននៅលើការកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់នោះទេ” ។លោក Powell បាននិយាយថា “ទិន្នន័យអតិផរណាដែលបានទទួលរហូតមកដល់ពេលនេះនៅក្នុងខែតុលា និងខែវិច្ឆិកា បង្ហាញពីការកាត់បន្ថយការស្វាគមន៍ក្នុងល្បឿននៃការកើនឡើងតម្លៃ ប៉ុន្តែវានឹងត្រូវការភស្តុតាងបន្ថែមទៀតដើម្បីផ្តល់ឱ្យអតិផរណាដែលមានទំនុកចិត្តគឺស្ថិតនៅលើផ្លូវធ្លាក់ចុះជានិរន្តរភាព” ។
សម្រាប់អតិថិជនទាំងអស់អាចធ្វើការចម្រេចចិត្តក្នុងការលក់នៅតម្លៃសន្ទស្សន៍ភាគហ៊ុន Nasdaq (Nas100) នៅតម្លៃ  12100

Federal Reserve Rates and Operations
U.S. Federal Reserve Chairman Jerome Powell said at 2:30 a.m. Cambodia time on Wednesday that the U.S. central bank will hike interest rates further next year despite the recession-led economic downturn. Possibly, Federal Reserve Chairman Jerome Powell said on Wednesday that the central bank will have to pay for higher spending if it doesn’t forcefully rein in inflation. .
Powell told reporters after the central bank’s policy-making committee raised its benchmark interest rate by half a percentage point, or 0.50%, and expected it to continue rising above 5% through 2023. This is something not seen since the Great Recession of 2007.
Borrowing costs will rise even as central bank officials forecast a slowdown in economic growth next year, at 0.5% annual growth, and unemployment is nearing the end. Furthermore, peaking at the end of 2023, this is a historic increase related to the economic crisis.
“We’re not talking about this recession, this is a recession,” Powell told a news conference. “I don’t think it’s enough to call it a recession,” and described the economic slowdown set by central bankers next year as “modest.” No, it’s a positive increase, “although” it doesn’t appear to be improving. “But other aspects of the central bank’s forecast, notably the rise in the unemployment rate to 4.6 per cent from the current 3.7 per cent, are consistent. The central bank kept its target policy rate at “tight levels” amid a slowing economy. Wednesday’s rate hike central bank policy Setters voted unanimously to raise financial market expectations to target policy rates to a range of 4.25%-4.50%, officials expect to rise to between 5.00% and the next 5.25%, seven of 19 policies are expected to require higher rates , the Fed unanimously said the risk was more likely to be higher-than-expected inflation than any other surprise.
Despite the recent improvement, the Fed’s preferred measure of inflation is still around three times the central bank’s target, and it will take policymakers at least three years to lower it. Only two of the 19 central banks see the benchmark interest rate below 5% next year, a sign of broad consensus to tackle inflation. New data showing slowing inflation could push the Fed off a bad path and push policymakers to lower interest rates by the end of next year.
The new statement came after a policy meeting that backed a three-quarters (0.75 percent) hike in the previous decision. US stocks fell. Wednesday. Yields in the U.S. Treasury market, which plays a key role in transmitting central bank policy decisions to the real economy, are inching lower. The dollar weakened against other currencies.
“It doesn’t matter how fast we go,” Powell said, noting that the bigger problem for policymakers is finding the endpoint of “appropriate tightening” and deciding whether to keep prices down. How long have you been here?
“Our focus now is to shift our policy stance to one sufficient to ensure that inflation returns to our 2 percent objective over time,” Powell said. It’s not about rate cuts,” Powell said, “but prices need more evidence that inflation is on a downward trajectory. ”